Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavárny a restaurace

Příspěvky

Káva v Paříži

13. 7. 2012

cafe.jpgKáva je v Paříži všudypřítomná a mnohdy ani zapřísáhlý odpůrce této voňavé pochoutky neodolá a do kavárny na chvíli usedne. Objednání kávy ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá… Většina středoevropanů se po objednání svého prvního „café“ diví, že je malé, silné a bez „mlíčka“.

 

Nejstarší kavárna na světě

20. 6. 2012

laprocope1.jpgPár minut chůze od fontány Saint Michel si můžete dát pařížskou kávu na místě, kam chodili světoznámí filozofové 18. století, kde Benjamin Franklin pracoval na Americké ústavě, kde si kliku podávali osobnosti jako La Fontaine, Anatole France, Voltaire, Balzac, Hugo, Verlaine prostě literární duše Paříže.

 

Víkendový pařížský brunch

18. 6. 2012

brunch.jpgPaříž je tendenční, a jednou ze současných tendencí, hlavně mladých Pařížanů, se v posledních letech stal víkendový brunch. Původ anglického slova spojující snídaně a oběd má v mnoha zemích čas pozdního rána, v Paříži se však posouvá do doby oběda, nebo až na třináctou hodinu.

 

Montparnasse – pařížský svět palačinek

31. 5. 2012

montparnasse.jpgPod pařížským pojmem Montparnasse si nemusíme představovat jen ten známý vysoký tmavý mrakodrap kazící téměř každý výhled na město. Montparnasse je i velkolepým světem „creperie“, tedy množstvím drobných typických bretaňských provozoven s palačinkami.

 

Velikonoční zvony přilétají do Paříže

3. 4. 2012

titul.jpgVe Francii se nešlehá, nepolévá, dívky nemusí afektovaně pištět a zároveň poslušně očekávát svátečně naladěné koledníky. Ve Francii jsou Velikonoce, samozřejmě kromě křesťanských tradic, o čokoládě. Sotva jsme si oddechli od vánoční hostiny, shodili přebytečná kila nabrané z vánočního cukroví, přilétají velikonoční zvony z Říma naplněné čokoládovými vajíčky.

 

Čajovna u Louvru

9. 3. 2012

titul.jpgI ti největší milovníci umění uznávají, že návštěva Louvru po čase vyčerpá. Unaví nekonečnými sály, dlouhými kilometry chodeb, vyčerpá i emočním zážitkem, neboť viděné hodnoty je třeba zpracovat, vnitřně v sobě absorbovat. Polehávající nebo i spící lidé v pozdně odpoledních hodinách nejsou v galerii vyjímkou...

 

Les Deux Magots

24. 2. 2012

1.jpgKavárna-restaurace „Les Deux Magots“ je z několika důvodů zajímavou zastávkou při toulkách po Paříži. Prvním důvodem její atraktivnosti je, že se nachází přímo na náměstí před starým kostelem Saint-Germain. Druhým důvodem je, že je to jedna z nejstarších pařížských kaváren, s bohatou literární historií.

 

Po stopách Amélie z Montmartru

19. 2. 2012

titul.jpgKavárna, kde pracovala Amélie Poulain „Café des 2 moulins“, se nachází na jedné ze stoupajících uliček na Montmartre. Ulice Lepic působí na pařížské poměry docela prostorně. Jakoby svou rozlehlostí ztrácela na intimnosti tak typické pro pařížské kavárny.

 

Gurmánská káva nebo čaj

16. 2. 2012

img_2461_180.jpgV jídelních lístcích mnoha pařížských kaváren a restaurací si mezi dezerty asi všimnete café Gourmand nebo také thé Gourmand". Představíte si možná velký šálek zpěněné kávy se šlehačkou nebo velký hrnek čaje Earl Grey.

 

Kavárna Louis-Philippe a kus Eiffelovky

6. 2. 2012

img_2407.jpgPři procházce pod platany na nábřeží Seiny, mezi čtvrtí Marais a katedrálou Notre-Dame, vás zaujme zeleno-krémová barva fasády kavárny-restaurace Louis Philippe. Tato kavárna je součástí Paříže již od roku 1851. Ukázkový příklad pařížské kavárny, jak je známe z francouzských filmů.