Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní zajímavosti

Příspěvky

Sídlo umělců v pařížských chladírnách

26. 5. 2013

4.jpgV pátek si v metru přečtete, že během víkendu 25. a 26. května staré chladírenské sklady, jak je Pařížané nazývají „les Frigos“, pořádají dny otevřených dveří a v sobotu odpoledne se ocitáte mezi mnoha jinými zvědavci ve staré hospodářské budově z poválečných let ve čtvrti Bercy u knihovny F. Mitteranda.

 

Benátské Murano v Muzeu Maillol

26. 4. 2013

murano-2.jpgV muzeu Maillol, nedaleko od Invalidovny, se od 27. března do 28. července 2013 skloňuje benátské sklo Murano ve všech tvarech. Zajímavý a esteticky propracovaný pohled na sedm století výroby skla z ostrova Murano v Benátkách vás provede dvěma patry výstavy, přes dvě stě unikátních předmětů.
 

 

Muzeum vína

22. 4. 2013

muzeum-vina-titul.jpgNa první pohled se nezdá být lákavým plánem toulek po Paříži. Není to ani Louvre, ani Musée d´Orsay, ani Rodinovo muzeum. Jste však v hlavním městě země vín, mezi lidmi, pro které znalost vín je jedním z požitků v životě, patří k jejich „savoir-vivre“.

 

Comédie Française

13. 3. 2013

comedie-francaise-1.jpgBřeznový večer s hustým sněžením, večerní světla Hôtel de Louvre se v očích prolínají se sněhovými vločkami, padající sníh otupuje zvuky Paříže. Před představením Molièrova Lakomce hledáme teplo v kavárně Café de la Comédie Française, číšník nám rychlými šikovnými gesty vytváří prostor za malým stolkem, na centimetr vypočtený na naše usazení.

 

Pařížská ponorka

8. 12. 2012

ponorka-1_180.jpgJmenuje se Argonaut, byla zhotovena v Cherbourgu a do mořských vod spuštěna v roce 1958. Událost významná pro Pařížany, v době, kdy Československo vřelo a chystala se sametová revoluce, Paříž 10. Října 1989 vítala ponorku, která zakotvila v parku La Villette.

 

Pařížská observatoř

17. 9. 2012

1.jpgDny národního dědictví, ve Francii nazývané „Journée du Patrimoine“ letos vyšly na víkend 15. a 16. září a tak slunečný horký zářijový víkend motivoval statisíce lidí stát dlouhé fronty před pařížskými pamětihodnostmi, státními institucemi, soukromými aristokratickými domy, nemocnicemi, hotely, prefekturami a radnicemi, které jsou umístěnými ve starých historických budovách. 
 

Le Lucernaire – kultura u Montparnasse

11. 9. 2012

1.jpgKráčejíc po dlouhých klikatých chodbách metra se Vám prostřednictvím plakátů chtíc-nechtíc dostanou do povědomí různé divadelní představení, výstavy v muzeích, koncerty, cestovní destinace. Podobně i noviny a časopisy distribuované zdarma v metru Vás lákají na nesčetné množství možností pařížského kulturního a gurmánského života.

 

Divadlo Odeon - Juliette Binoche

28. 6. 2012

odeon-binoche-3.jpgNa skok od rušné čtvrti Odeon, ukryté od neutuchající dynamiky kin, restaurací, kaváren a barů na bulváru Saint-Germain, se nachází  architektonický a kulturní klenot geometrické jednoduchosti – Odeon. Divadlo, ve kterém se usadili v 18. století komedianti krále Ludovika XVI. a které 9. dubna 1782 inaugurovala samotná Marie-Antoinetta.

 

Eugène Atget a fotografie staré Paříže

25. 5. 2012

atget-1.jpgJaro 2012 se v muzeu Carnavalet ve staré pařížské čtvrti Marais nese i v duchu výstavy fotografa Eugèna Atgeta, který umělecky a pravdivě svými snímky zdokumentoval historii a atmosféru Paříže konce 19. a začátku 20. století.

 

Když se řekne „104“

7. 3. 2012

titul.jpgHistorie místa s názvem „Centquatre“ (104) je více než kuriózní. Budova, která dnes připomíná starou železniční stanici, byla postavena v roce 1873 na základě nařízení diocéze. Od roku 1905 zde bylo pohřebnictví. V roce 1905 se oddělila církev od státu a každý zesnulý měl právo na pohřeb.