Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní zajímavosti

Příspěvky

Impresionisté v Lucemburské zahradě

21. 11. 2014

3.jpgPaříž se poprala s rozběhem školního roku, metra se opět naplnily a nepozorovaně jsme se ocitli v období, kdy nás informují o stávkách v dopravě, tak typických pro listopad. Babí léto přetrvává i v první listopadový den, Lucemburská zahrada zalitá v slunci vítá návštěvníky i velkým plakátem u hlavního vchodu „Paul Durand-Ruel...

 

Život v Paříži během první světové války

29. 5. 2014

lansiaux-titul.jpgDo poloviny června se ještě dá v prostorách historické knihovny Paříže vidět výstava záběrů fotografa Charlese Lansiaux (1855-1939). Přibližně dvě stě fotografií dokumentuje Paříž v letech první světové války. Paříž během války, ale ne v zákopech a na bojišti, ale během válečných let, tak jak je prožívali Pařížané.

 

Jarní dny v „Petit Palais“

15. 5. 2014

petit-palais-titul-2.jpgNazývá se Malým palácem (Petit Palais) ačkoli v jeho architektonickém vzhledu malost rozhodně není a pyšně svou krásou a vznešeností konkuruje svému sousedovi – paláci Grand Palais. „Petit Palais“ byl postaven u příležitosti světové výstavy „Exposition Universelle“ v roce 1900 s účelem vytvořit kolmou osu od mostu Alexandra III. na avenue Champs-Elysées.

 

Sídlo umělců v pařížských chladírnách

26. 5. 2013

4.jpgV pátek si v metru přečtete, že během víkendu 25. a 26. května staré chladírenské sklady, jak je Pařížané nazývají „les Frigos“, pořádají dny otevřených dveří a v sobotu odpoledne se ocitáte mezi mnoha jinými zvědavci ve staré hospodářské budově z poválečných let ve čtvrti Bercy u knihovny F. Mitteranda.

 

Benátské Murano v Muzeu Maillol

26. 4. 2013

murano-2.jpgV muzeu Maillol, nedaleko od Invalidovny, se od 27. března do 28. července 2013 skloňuje benátské sklo Murano ve všech tvarech. Zajímavý a esteticky propracovaný pohled na sedm století výroby skla z ostrova Murano v Benátkách vás provede dvěma patry výstavy, přes dvě stě unikátních předmětů.
 

 

Muzeum vína

22. 4. 2013

muzeum-vina-titul.jpgNa první pohled se nezdá být lákavým plánem toulek po Paříži. Není to ani Louvre, ani Musée d´Orsay, ani Rodinovo muzeum. Jste však v hlavním městě země vín, mezi lidmi, pro které znalost vín je jedním z požitků v životě, patří k jejich „savoir-vivre“.

 

Comédie Française

13. 3. 2013

comedie-francaise-1.jpgBřeznový večer s hustým sněžením, večerní světla Hôtel de Louvre se v očích prolínají se sněhovými vločkami, padající sníh otupuje zvuky Paříže. Před představením Molièrova Lakomce hledáme teplo v kavárně Café de la Comédie Française, číšník nám rychlými šikovnými gesty vytváří prostor za malým stolkem, na centimetr vypočtený na naše usazení.

 

Pařížská ponorka

8. 12. 2012

ponorka-1_180.jpgJmenuje se Argonaut, byla zhotovena v Cherbourgu a do mořských vod spuštěna v roce 1958. Událost významná pro Pařížany, v době, kdy Československo vřelo a chystala se sametová revoluce, Paříž 10. Října 1989 vítala ponorku, která zakotvila v parku La Villette.

 

Pařížská observatoř

17. 9. 2012

1.jpgDny národního dědictví, ve Francii nazývané „Journée du Patrimoine“ letos vyšly na víkend 15. a 16. září a tak slunečný horký zářijový víkend motivoval statisíce lidí stát dlouhé fronty před pařížskými pamětihodnostmi, státními institucemi, soukromými aristokratickými domy, nemocnicemi, hotely, prefekturami a radnicemi, které jsou umístěnými ve starých historických budovách. 
 

Le Lucernaire – kultura u Montparnasse

11. 9. 2012

1.jpgKráčejíc po dlouhých klikatých chodbách metra se Vám prostřednictvím plakátů chtíc-nechtíc dostanou do povědomí různé divadelní představení, výstavy v muzeích, koncerty, cestovní destinace. Podobně i noviny a časopisy distribuované zdarma v metru Vás lákají na nesčetné množství možností pařížského kulturního a gurmánského života.