Jdi na obsah Jdi na menu
 


Architektura a design

Příspěvky

Zelená procházka v Paříži

27. 3. 2013

promenade-plantee-1.jpg„Promenade plantée“ nebo „Coulée verte“ – ve volném překladu 4,5 km procházka zelení v srdci Paříže. Zajímavá procházka od náměstí Bastily po park Bois de Vincennes, ukrytá a chráněná od hluku aut, od návalů turistů, oáza klidu a ticha zároveň umožňující netradiční pohled na architekturu okolních budov.

 

Kuriozity v Latinské čtvrti

22. 2. 2013

titul.jpgTo, že zde naleznete velkou hustotu drobných restaurací se specialitami z celého světa, že centrem Latinské čtvrti je Sorbonna a že čtvrť se nazývá Latinskou, protože v minulosti latina byla vyučovacím jazykem, to jsou fakta všeobecně známá. Avšak Axelle, průvodkyně pro blog Paris ZigZag, která v Latinské čtvrti žije od narození, nám odhaluje mnohem více.

 

Středověký zámek Vincennes

7. 1. 2013

Zámek VincennesTěsně u Paříže, linkou metra číslo 1 (zastávka Château de Vincennes) nebo linkou RER A (zastávka Vincennes) se přenesete do středověku, do jednoho z nejdůležitějších zámků francouzské historie - Château de Vincennes. V městečku Vincennes s buržoazním obyvatelstvem, typickým pro bohaté pařížské předměstí, se na rozlehlé ploše rozprostírá královský zámek.

 

Pařížské metro a Hector Guimard

12. 11. 2012

metro-paris-titul.jpg„Art nouveau“, v překladu „Nové umění“, konce 19. a počátku 20. století, které nám je dobře známo přes bohaté dekorativní fasády pařížských budov, přes květnaté vzory vytvarované z kamene, kamenné třásně hroznů, je reprezentováno i zelenými fantazijními vchody do stanic pařížského metra.

 

Tajemství čtvrtě Marais

22. 10. 2012

1-marais-titul.jpgJe nedělní podzimní ráno a u kostela Saint-Gervais-Saint-Protait se setkáváme jako skupina milovníků Paříže, s doprovodem historika, publicisty, znalce příběhů, které historie Paříže skrývá – Michela Faula. Prostřednictvím jeho slov, anekdot, vysvětlení detailů této pařížské čtvrti, jejíž název pochází z bažin, se přenášíme do středověké Paříže.

 

Akvadukt v Arcueil-Cachan, Paříž

10. 7. 2012

aquaduct-1.jpgTi, kteří již v sobě strávili emoce z Eiffelovky, širokých pařížských bulvárů a výhledu z Montmartru, ti, kteří se do Paříže opakovaně vracejí, možná se nechají svést zvědavostí a vydají se na objevování četných krás v okolí Paříže.

 

Nejužší dům v Paříži

9. 5. 2012

nejuzsi-dum-v-parizi.jpgNa první pohled při chůzi kolem si ani neuvědomíte, že jde o zvláštní dům. Budí dojem jakéhosi přirozeného spojítka mezi dvěma mnohem vyššími pětipatrovými sousedními domy. Avšak podíváte-li se blíže, zjistíte, že drobný obchod s košilemi a džínami má svou vlastní identitu.

 

Pařížské pasáže

12. 3. 2012

titul.jpgZkuste atypický plán na Paříž, turistům méně známou Paříž, avšak stále Paříž s koncentrací historie, šarmu, francouzského gurmánstva a specialit, barev, zajímavých výkladů. Vydejte se do pařížských „passages“, či „galleries“ - pasáží, skleněnou střechou krytých uliček s rozmanitými butiky, starými knihkupci, či chutnými podmanivými kavárnami a drobnými restauracemi.

 

Okná sú vstupom do duše Paríža

11. 3. 2012

titul.jpgPrečo okná parížskych budov pôsobia úplne inak ako hocikde inde, prečo fascinujú? Pravdepodobne preto, že sa v nich odráža krása ulíc, avenue a bulvárov, odrážajú sa v nich konáre a lístie platanov a pretože sú vsadené do architektenicky majstrovsky prepracovaných kamenných ozdôb haussmanských fasád.

 

Co se skrývá za kostelem Saint-Germain?

6. 3. 2012

titul.jpgExituje nepsané pařížské pravidlo, že pokud se začnete toulat mimo hlavní turistické trasy, rozhodně neprohloupíte! Opravdu to funguje, navíc budete mít pocit, že mnohé uličky, kavárny, výklady obchodů či náměstíčka budou na chvilku patřit jen vám. Půjdete-li od kostela Saint-Germain ulicí „rue de l‘Abbaye“ k ulici Fürtstenberg, dojdete k náměstí „La Place de Fürtstenberg.“