Jdi na obsah Jdi na menu
 


Architektura a design

Příspěvky

Okna v Paříži mohou klamat

28. 2. 2012

titul.jpgJedním z fenoménů, které mě už léta na Paříži fascinují a které při procházkách po Paříži podvědomě vyhledávám, jsou takzvané „Tromp-l‘oeil“ - v přímém překladu „klamy oka“, což v realitě pařížských ulic a fasád znamená malované nákresy na zdech domů, nejčastěji falešné okna na zdech budov bez oken.

 

Montmartre - Villa Léandre

26. 2. 2012

titul.jpgLegendárny parížsky Montmartre, je spolu so štvrťou Belleville, jedným z mála miest v centre Paríža, kde sa nám premieta do atmosféry ulíc aj terénny profil. Kopcovitosť dáva obvodu celkom iný charakter a je veľkým bonusom tejto štvrti. Štruktúra ulíc a domov tu vznikala tradičným pozvoľným historickým vývojom

 

Romantické náměstí Dauphine

23. 2. 2012

1.jpgBudete-li v blízkosti katedrály Notre-Dame, neudělejte podobnou chybu jako já, že mi trvalo několik let života v Paříži, abych objevila nejromantičtější pařížské náměstí. A přitom stačí tak málo. Směrem od Notre-Damu pokračujte po břehu Seiny po cíp ostrova l‘Ile de la Cité, kde za fasádami budov při Seine se skrývá jedno z nejzajímavějších náměstí.

 

Co dal Haussmann Paříži

18. 2. 2012

4.jpgProjdete-li několika bulváry po Paříži, určitě vás zaujmou impozantní fasády světlých pískovcových budov haussmanského stylu. Na první pohled vypadají, že si jsou podobné jako vejce vejci, ale není tomu tak.

 

Bouquinistes - prodejci knih na březích Seiny

4. 2. 2012

01.jpgBouquinistes“ je slovo patřící k Paříži, které se snad už ani nemusí překládat. Dřevěné, zeleně nabarvené stánky, lemující nábřeží Seiny zná každý. Prodavači starých knih, časopisů i drobných suvenýrů jsou neodmyslitelnou součástí historie a šarmu Paříže. Na tisíc dřevěných "mini-antikvariátů" ve formě skládacích dřevěných a kovových stánků, přes 300 000 knih, 217bukinistů“ - knihkupců, to vše je několik kilometrů kulturní procházky podél Seiny.