Jdi na obsah Jdi na menu
 


Architektura a design

Příspěvky

Umění ulice čtvrti Butte-aux-Cailles

4. 11. 2015

street-art-01.jpgNe všude je „street art“ - umělecké realizování se v ulicích Paříže, dovoleno. Čtvrti, jak Marais nebo Latinská čtvrť jsou přísně hlídané. V některých částech Paříže se nad nočními ilegálními umělci přivírají oči. Čtvrti, jako například Montmartre, Belleville nebo Butte-aux-Cailles.

 

Saint-Germain-en-Laye, město králů

9. 9. 2014

saint-germain-1.jpgZájemci se postupně shromažďují v prostorách „Office du Tourisme“, informačního střediska v jedné ze středověkých uliček centra města, na ulici s poetickým názvem „Rue au pain“ (Chlebová ulice). Po dřevěných schodech domu, v němž se v roce 1862 narodil francouzský hudební skladatel Claude Debussy, oděný v mušketýrském černém klobouku s červeným perem...

 

Ve stínu Sacré-Coeur

11. 6. 2014

1-sacre-coeur.jpgBazilika Sacré-Coeur. Pro mnohé nejviditelnější dominanta Paříže. Díky světlé barvě a umístění na je kopci zřetelnější, než úzká a barevně nevýrazná konstrukce Eiffelovy věže. Objekt je to novodobější, stavět se začalo pár let před Eiffelkou, ale i přesto má bazilika uvnitř silné fluidum a z venku majestátní charisma.
 

 

Umělecké obchodní reklamy

25. 3. 2014

artis-1.jpg„Enseignes artistiques“. Dlouhou chvíli jsem přemýšlela nad překladem. Reklamní cedule? Slovo reklama nesedí. Umělecké cedulky reklamující obchody a řemeslníků? Příliš dlouhý popis. Vývěsní tabule před obchody? Působí příliš stroze. Asi nejlepší by bylo, je několika větami a fotografiemi přiblížit, protože zdaleka nejde jen o tabulku nebo nápis oznamující název obchodu.

 

Vesnička Bercy

9. 3. 2014

bercy-1.jpgČtvrť kontrastů. Jedna z nejnovějších čtvrtí Paříže, ale přitom zachovávající si jakoby vesnický kolorit. Kamenné nízké domky, dlažba z kamenných kostek, uvolněná atmosféra pěší zóny, která ústí na konci v moderní multikino. To je se svými 18 sály v návštěvnosti druhé největší v Evropě.

 

Největší holubník

21. 10. 2013

holubnik-titul.jpgPočet „nej“ přívlastků je k Paříži asi nepřekonatelné. Vyjděme tentokrát za hranice centra Paříže, do pařížských předměstí a hledejme další „nej“. Například největší holubník v oblasti Ile de France. Nachází se několik kilometrů jižně od Paříže, v oblasti zámku Saint - Jean de Beauregard ze 17. století. Oblast neláká jen šarmantním dobově zařízeným zámkem...

 

Maskarony

24. 9. 2013

mascarons-titul.jpgNejde o omyl s makaróny, ani makaronkou, jde o architektonický termín, pro Paříž tak typický. Dívají se na vás z mnoha budov, mračí se, šklebí, cení zuby, vystrkují růžky, krčí obočí, shlížejí a sledují vaše kroky po ulicích Paříže. V architektonické terminologii „mascaron“ nebo česky „maskaron“ je kamenná ozdoba, nejčastěji znázorňující lidskou hlavu, někdy strašidelnou, někdy napůl zvířecí, někdy zvířecí.

 

Historické městečko Versailles

9. 8. 2013

versailles-1.jpgKdo byl v Paříži a nebyl ve versailleském zámku, ví, že se do Paříže musí vrátit. Vydejte se s námi do Versailles, ale tentokrát ne s houfem turistů. V nedělní letní ráno volíme lepší plán - tichost ulic starého městečka Versailles, kromě lidí kráčejících na nedělní mši jsou ulice prázdné a svými fasádami odkrývají poselství historie.

 

Čtvrť La Butte aux Cailles

29. 7. 2013

butte-aux-cailles-0.jpgNázev čtvrti „la Butte aux Cailles“ – „křepelčí vrch“ („caille“ znamená ve francouzštině „křepelka“), nepochází z křepelky, jak si mnozí myslí. Ale etymologie názvu této přes den klidné a tiché a ve večerních hodinách vesele rušné čtvrtě na jihu Paříže je od jména Pierre Caille, který se v roce 1543 stal jejím vlastníkem.

 

Liliový dům u Champs-de-Mars

4. 6. 2013

art-deco-1.jpgV ulici rue du Champ-de-Mars číslo 33, kousek od Eiffelovky a Champs de Mars, najdete kuriózní budovu. Za svůj název „Maison des arums“ (Liliový dům) vděčí díky množství oblouků, zaoblených křivek, květnatých ozdob, zdobeným kovovým balkonem. Prostě „Art Deco“ nebo „Nové umění“, typické pro Paříž počátku 20. století.