Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akvadukt v Arcueil-Cachan, Paříž

10. 7. 2012

aquaduct-1.jpgTi, kteří již v sobě strávili emoce z Eiffelovky, širokých pařížských bulvárů a výhledu z Montmartru, ti, kteří se do Paříže opakovaně vracejí, možná se nechají svést zvědavostí a vydají se na objevování četných krás v okolí Paříže.

Jedním z unikátních jevů, které rozhodně stojí za o pár minut delší jízdu linkou RER B je 13 km dlouhý akvadukt Médicis na hranici městeček Arcueil a Cachan na jihu Paříže. Obyvatelé města Cachan pyšně tvrdí, že akvadukt se nachází v Cachan a obyvatelé města Arcueil samozřejaquaduct-2.jpgmě tvrdí totéž o svém městě. Zastávka metra linky RER B se jmenuje diplomaticky Arcueil-Cachan.

Svému jménu vděčí za skutečnost, že byl postaven na podnět Henriho IV. v letech 1613-1623. K výstavbě nového akvaduktu dohnali Henriho IV. problémy s vodou v Paříži - nekvalitní voda ze znečištěných studní. Projekt je však pozastaven kvůli zavraždění Henriho IV. v roce 1610. Vdova Marie de Médicis bere projekt do svých rukou, aby zásobila vodou fontány Lucemburské zahrady a její paláce, které byly právě ve výstavbě. Práce, zaměstnávající kolem 600 dělníků, se kvůli častým deštům prodlužují z plánovaných 3 let na 10 let.

Akvadukt vede vodu z plošiny Rungis až na jih Paříže po astronomickou hvězdárnu. Přes údolí řeky Bièvre přechází právě ve formě impozantního mostu-akvaduktu - 479 metrů dlouhého, s 9 arkádami výšky 7 až 9 metrů, podepřenými 17 sloupy. V 18. století si dokonce obyvatelé stavěli domy přímo pod arkádami. Akvadukt prochází přesně po trase starého Galo-románskéaquaduct-3.jpgho mostu-akvaduktu, z něhož i dnes ještě při Hudebním konzervatoři města Cachan můžeme vidět dva sloupy připojené k akvaduktu Medici.

Kuriozitou je, že od roku 1904 až po dnes voda z akvaduktu zásobuje jezero v turisticky známém parku Montsouris na jihu Paříže.

Když scházím z metra a procházím kopce vedle kamenném akvadukty, dívám se do oken domů a závidím těm, kteří hledí na oblohu přímo přes majestátní oblouky kameaquaduct-4.jpgnného akvaduktu. Procházím kolem zámečku, ve kterém je Hudební a taneční konzervatoř města Cachan. Přejdu přes silnici a stoupám k škole dětí, každým krokem získávám nadhled nad tímto nestárnoucím architektonickým monumentem. Procházejíc při nízkém obytném domě u Konzervatoři se dívám na hodinky, protože na sto procent vím, že v přízemí v okně je každý den paní, která na mě zakřičí: „Promiňte, je dnes úterý? A kolik je hodin?“ Čas i při nestárnoucím kamenném mostu-akvaduktu plyne.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

Zdroj uvedených informací:

http://ruedeslumieres.morkitu.org/apprendre/medicis/index.html