Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umění ulice čtvrti Butte-aux-Cailles

4. 11. 2015

street-art-02.jpgNe všude je „street art“ - umělecké realizování se v ulicích Paříže, dovoleno. Čtvrti, jak Marais nebo Latinská čtvrť jsou přísně hlídané. V některých částech Paříže se však nad nočními ilegálními umělci přivírají oči. Čtvrti, jako například Montmartre, Belleville nebo Butte-aux-Cailles.

Umělci jsou z různých zemí, techniky jsou rozmanité, kromě těch klasických se do popředí stále více dostávají různé ekologicky nezávadné způsoby tvoření, například i humus, ze kterého po pravidelném zalévání roste tráva (v angličtině „yarn bombing“), pletené díla „tricograffitti“ nebo malby, které jsou viditelné jen za deště.

„Street art“ se ve Francii začalo rozmáhat v 60-ti letech minulého století. V roce 1961 jako protest proti postavení Berlínské zdi, kolem roku 1970 se v metru objevují graffitti jako protest proti Hiroshime, nelegální umělci se realizují na vlacích, zdech, palisádách. Policie dělá represe, graffitti dává čistit a umělci tak reagují mozaikami, které nelze smýt.

street-art-03.jpgOd roku 2010 se „street art“ dostává i do galerií. Jakmile však opustí ulici, přestává být uměním ulice. Pokud je dílo ukradené z ulice, nemá žádnou hodnotu, avšak dílo koupeno v galerii ji může mít velmi vysokou.

Nejznámějším francouzským umělcem ulice je Jef Aerosol. Je i autorem známé nástěnné malby při moderní barevné fontány Stravinského při Centre Georges Pompidou, velké lidské hlavy se zdviženým ukazováčkem na znak ticha.

Mnozí pouliční malíři po letech opouštějí noční ilegalitu a dnes dělají už jen na objednávku. Nejstarší pařížskou pouliční malířkou je přes 80-letá umělkyně, kreslící kočky a podepisující své malby Missekat.

Malby ulic jsou efemérní, mění se z týdne na týden, umělci navzájem na své díla reagují, odpovídají jinou kresbou. Pokud nelegálního malíře policie přichytí, může dostat pokutu ve výši od 1500 euro až po 37 500 euro a může se dokonce dostat na dva roky do vězení. Umění je také vědět kde a kdy se může na zdi domů malovat.

Paristep

Zdroj informací: Axelle z pařížského blogu ParisZigZag 

street-art-06.jpg