Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vesnička Bercy

9. 3. 2014

bercy-1.jpgČtvrť kontrastů. Jedna z nejnovějších čtvrtí Paříže, ale přitom zachovávající si jakoby vesnický kolorit. Kamenné nízké domky, dlažba z kamenných kostek, uvolněná atmosféra pěší zóny, která ústí na konci v moderní multikino. To je se svými 18 sály v návštěvnosti druhé největší v Evropě. Vchody do kamenných domků připomínající atmosféru čtvrti z minulosti, jsou obklopeny stoly a židlemi. Terasa každé restaurace má svou atmosféru, na stolech jedné jsou barevně naskládané kečupy, majonézy a velká reklabercy-2.jpgma vás láká na ten nejlepší hamburger, jaký jste kdy jedli, ten nejšťavnatější cheesecake, jaký si jen umíte představit... :-) V restauraci „La Compagnie des Crêpes“ jdete na jistotu, víte, že bretaňské palačinky a mošt nezradí. Při naší touze osladit si kávu jinak než cukrem, a otázce, zda dělají „café gourmand“ se nám na stůl se šálkem voňavé kávy dostávají čtyři drobné palačinky. Každá se svým sladkým tajemstvím: čokoládou, povidly, kaštanovým krémem a „Confiture au lait“ (specialitou, která se snad dá přeložit jako mléčný džem).bercy-3.jpg

U dřevěných židlích terasy restaurace „Partie de Campagne“ kresby baculatých včel zpestřují jídelníček s nabídkou specialit z různých regionů Francie. Italská kuchyně pod značkou „Buffet d'Italie“, nebo anglická hospoda s názvem „The Frog“ vás přenesou za hranice Paříže.

Cour St. Emilion na východě Paříže, nedaleko moderní budovy Ministerstva hospobercy-5.jpgdářství. Je sympatickým a úspěšným výtvorem moderní Paříže. Francouzi vědí, jak citlivě a originálně propojit minulost s přítomností, i čtvrť Village Bercy je důkazem tohoto jejich „know-how". Metamorfóza minulosti na přítomnost, se zachováním duše dávné Paříže.
 

Přes jednoho století, do roku 1960 čtvrt Bercy byla obrovským vinařským trhem, jehož svědkem jsou staré sklady na víno z bílého kamene v Cour Saint-Emilion, zapsané v rejstříku Historických památek. Architekti Valode a Pistre je na konci 90 let minulého století zrestaurovali a od té doby jsou domovem této oddechové nákupní a restaurační zóny.


Na lince metra číslo 14, jezdící bez řidiče, na březích Seiny, s prostory zeleně v těsné blízkosti, pěší zóna z bílého kamene je příjemným místem na polední pozastavení, nebo ukončení pařížského večera v kině a baru.

Na webstránce Bercy Village se dočtete, že Paříž začíná v Bercy v roce 4500 před n. l., čehož důkazem je v roce 1990 nález neolitické vesnice. Tisíce předmětů každodenního života, a hlavně tři čluny z dubového dřeva (vystaveny v muzeu Musée Carnavalet), svědčí o přítomnosti člověka na tomto místě před více než 6500 lety.

Ne nadarmo Pařížané říkají, že každá čtvrť v Paříži se dá přirovnat k vesničce.

Maria Danthine, Paristep

bercy-4.jpg