Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bouquinistes - prodejci knih na březích Seiny

4. 2. 2012
2.jpgBouquinistes“ je slovo patřící k Paříži, které se snad už ani nemusí překládat. Dřevěné, zeleně nabarvené stánky, lemující nábřeží Seiny zná každý. Prodavači starých knih, časopisů i drobných suvenýrů jsou neodmyslitelnou součástí historie a šarmu Paříže. Na tisíc dřevěných "mini-antikvariátů" ve formě skládacích dřevěných a kovových stánků, přes 300 000 knih, 217bukinistů“ - knihkupců, to vše je několik kilometrů kulturní procházky podél Seiny.
 
V 16. století se bukinisté se svým knižním zbožím stále přemisťovali. Nakonec umístili své malé skládací prodejny na nábřežích Seiny. Dnes město nedaleko od budovy staré radnice Hôtel de Ville prezentuje čtyři modely moderních stánků navrženy designéry. Stále v zelené barvě, avšak mnohem modernější, z lehčích a odolnějších materiálů, nabízející prodejcům větší komfort při práci pod širým nebem. Stánky jsou vybaveny i systémem ohřívání a osvětlení.
 
1. prototyp ze smrkového dřeva s mnoha kovovými částmi se podobá pevnému kufru. Designér se tvarem snažil o návrat do 16. století, kdy prodejci knih přenášely své zboží s sebou.
2. prototyp ze zinku tvarem připomíná střechy Paříže, které lze vidět nejen z nábřeží Seiny.
3. prototyp se nejvíce podobá současným stánkům, designér se snažil o připomenutí křivek tekoucí Seiny. Stánek je hliníkový, zevnitř obložený dřevem.
4. hliníkový prototyp připomíná papírovou kreaci origami. Tvar záhybůzobrazovat detaily gotické architektury historického centra Paříže.
 
Během několika týdnů, do konce února 2012, si bukinisté mohou vyzkoušet tyto nové "pracoviště" a stánek, který vyjde ze soutěže, resp. z výběrového řízení, jako výherce, nahradí přes tísícovku stávajících starých stánků. Prodejci knih při Seine zažijí moderní revoluci.

© 2012 Paristep