Jdi na obsah Jdi na menu
 


Romantické náměstí Dauphine

23. 2. 2012
2.jpgBudete-li v blízkosti katedrály Notre-Dame, neudělejte podobnou chybu jako já, že mi trvalo několik let života v Paříži, abych objevila nejromantičtější pařížské náměstí. A přitom stačí tak málo. Směrem od Notre-Damu pokračujte po břehu Seiny po cíp ostrova l‘Ile de la Cité, kde za fasádami budov při Seine se skrývá jedno z nejzajímavějších náměstí. Je pečlivě ukryté od davů, chráněné před masovým turismem. Ač je v samém centru Paříže na jednom z nejlukrativnějších míst, ne každý ho hned objeví.

V sobotu v době oběda jsou před Notre-Dame stovky i tisíce lidí a jen deset minut chůze od katedrály, na náměstí Place Dauphine ani človíčka. Kromě pána venčícího psa, mladého páru na kolech a několika místních na procházce. Kouzlo náměstí spočívá i v jeho zajímavém tvaru, jakoby se postupně vytvářelo z úzké uličky Henri-Robert. Na malém prostoru se postupně rozšiřuje do pohledu na bílou fasádu Justičního Paláce. Krása náměstí je v architektuře několik desítek starých budov, pár restaurací a barů, jejichž staré fasády napovídají o jejich charakteru. Centrálnímu prostoru náměstí dominují lavičky a kaštany.
4.jpg
Ulička Henri-Robert, před kterou se tyčí socha Jindřicha IV na koni, je v současnosti hlavním přístupem k náměstí. Náměstí Dauphine vzniklo v 16. století spojením tří ostrůvků. Výstavba mostu milenců „Pont Neuf“ od roku 1578 do roku 1607 vedla ke spojení jednotlivých ostrůvků a jejich připojení k ostrovu „l‘Ile de la Cité“. Králi Henri IV vnukla myšlenku vytvořit na místě drobných ostrovů residence náměstí.

Pokud jste viděli poslední film Woodyho Allena „Minuit à Paris“ (Půlnoc v Paříži), tak náměstí pro vás zcela neznámé nebude.

Nejbližší zastávka metra: Linka 7 zastávka Pont Neuf

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep 

5.jpg