Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejužší dům v Paříži

9. 5. 2012

nejuzsi-dum-v-parizi-1.jpgNa první pohled při chůzi kolem si ani neuvědomíte, že jde o zvláštní dům. Budí dojem jakéhosi přirozeného spojítka mezi dvěma mnohem vyššími pětipatrovými sousedními domy. Avšak podíváte-li se blíže, zjistíte, že drobný obchod s košilemi a džínami má svou vlastní identitu.

Tento maličký 1,10 m široký a 5 metrů vysoký dvoupodlažní dům byl postaven namísto pasáže mezi ulicemi „La rue du Château d'Eau“ a „Rue du Faubourg Saint Martin“. Blog „Histoires de Paris“ uvádí, že původem výstavby domu byla záhadná záležitost s dědictvím: rodina vlastnící pasáž mezi ulicemi „Rue du Château-d'Eau“ a „Rue du Faubourg-Saint-Martin“ ucpala tímto miniaturním domem pasáž a tak ukončila hádky mezi různými dědici. Časem se opravna bot, která zde byla od 19. století, proměnila na obchod se zbožím pro miminka a v současnosti je zde obchod s pánským oblečením.

Úzkým vchodem vejdu dovnitř a prodírám se mezi stěnami, které jsou ověšené sportovními košilemi. Po chvíli se ocitám tváří v tvář vousatémi pánovi, který tuší, že moje zvědavost se nesoustředí na nabídku jeho žíhaných košil. Přísně-úslužným hlasem se ptá, jestli mám zájem o jeho zboží, nebo o prostory obchodu. Ze strachu, že mě vyžene se tvářím, že mě ve výkladu zaujala jedna bavlněná košile a ptám se ho, zda ji nemá i v jiných barvách. Naštěstí ne a tak rychle odcházím definitivně opouštíc myšlenku ho poprosit, zda by mi neukázal všechny prostory originálního pařížského domku.

Adresa domu: 39 rue du Château d'Eau v 10. pařížském okrsku (arrondissement).

Metro: Linka 4, zastávka Château d'Eau

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.