Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co se skrývá za kostelem Saint-Germain?

6. 3. 2012

titul.jpgExituje nepsané pařížské pravidlo, že pokud se začnete toulat mimo hlavní turistické trasy, rozhodně neprohloupíte! Opravdu to funguje, navíc budete mít pocit, že mnohé uličky, kavárny, výklady obchodů či náměstíčka budou na chvilku patřit jen vám. Půjdete-li od kostela Saint-Germain ulicí „rue de l‘Abbaye“ k ulici Fürtstenberg, dojdete k náměstí „La Place de Fürtstenberg.“ Náměstí je vlastně ulicí, jejíž centrální část je rošírená, není náměstím v pravém smyslu slova. Spolu s náměstím Place Dauphine na Ile de la Cité se označuje za jedno z nejromantičtějších v Paříži. Svému kouzlu vděčí eleganci pravidelných starých budov, atypickým výkladem „chic“ čalounických obchodů, do výšky rozvětveným stromem v jeho centrální části. Dojem z náměstí je snad nejsilnější po západu slunce, když se rozsvítí staré lampy s lucernami.1.jpg

Na konci 17. století to bylo místo před-nádvořím opatské paláce, jehož zbytky vidíme i dnes na začátku ulice. V přízemí budov náměstí byly vozovny pro kočáry s koňmi, v patrech bývalo služebnictvo. Velký výbuch v roce 1794 zničil většinu budov opatství, i ty zbytky, co zůstaly, stojí však i dnes za odbočení od kostela Saint-Germain.

Důvodem navíc k pozastavení se na tomto náměstí je muzeum malíře Eugène Delacroix. Pařížský dům s malebným dvorem, kromě šarmu v sobě, nese i poselství historie. Malíř zde bydlel od roku 1857 do své smrti v roce 1863. V soukromé zahradě si Delacroix vytvořil ateliér, místnost, která je součástí prohlídky muzea. Malířský velikán 19. století se přestěhoval do bytu na náměstí Fürtstenberg z ulice „Notre-Dame de Lorette“, s cílem přiblížit se ke ko2.jpgstelu Saint-Sulpice, kde byl pověřen malbou kaple „Chapelles des Saints-Anges“. Malíř byl vážně nemocný a protože zakázku chtěl stůj co stůj dokončit, přiblížil se ke kostelu, aby cestu do práce měl co nejkratší. V malířově ložnici nalezneme portrét jeho guvernantky Jenny Le Guillou, která byla s malířem i v posledních chvílích jeho života.

Je známa perlička, anekdota z roku 1845 spisovatelky George Sand, která byla svědkem malířových prvních pokusů: „Viděla jsem jako Delacroix poprvé zkoušel malovat květiny. Botaniku studoval v dětství, a protože měl obdivuhodnou paměť, mnoho si z ní pamatoval... Překvapila jsem ho v extázi vytržení nad žlutou lilií, když právě pochopil její krásnou architekturu..."

Do 19. března se v muzeu koná výstava „Fantin-Latour, Manet, Baudelaire: Pocta Delacroix“. Muzeum je otevřeno každý den od 9:30 do 17:00, kromě úterý. Telefonní číslo pro skupinové rezervace: 01.40.20.58.32. Zastávka metra: Linka 4 Saint-Germain-des-Prés

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep