Jdi na obsah Jdi na menu
 


Liliový dům u Champs-de-Mars

4. 6. 2013

art-deco-1.jpgV ulici rue du Champ-de-Mars číslo 33, kousek od Eiffelovky a Champs de Mars, najdete kuriózní budovu. Za svůj název „Maison des arums“ (Liliový dům) vděčí díky množství oblouků, zaoblených křivek, květnatých ozdob, zdobeným kovovým balkonem. Prostě „Art Deco“ nebo „Nové umění“, typické pro Paříž počátku 20. století. „Art Deco“ se nazývá také „art des nouilles“ („nudlové umění“) právě díky jeho točitým formám a ozdobám. Celek této jakoby surrealistické pohádkové budovy, jejíž architektonický styl připomíná architekturu Středomoří, vkusně barevně doplňují zeart-deco-2.jpglené rámy oken a okenice.

Dům byl postaven architektem Octavem Raquinem a původně v něm byla soukromá škola „cours des demoiselles Longuet“. Možná právě symbol lilie se dával do spojitosti s nevinností dívek soukromé školy.

Zastavte se několik minut před budovou a všimněte si detailů její fasády. Kamenné lilie vedle oken a balkonů, liliemi zdobená vchodová kovová vrata, tvarovaná stříška nad vchodem do budovy, která dává veselý nádech celé ulici.

Na mnoha blozích Pařížané tuto budovu, v níž se v současnosti nachází klinika a soukromé byty, porovnávají s kyticí květů. Kamennou kyticí z lilií. Budova má tři vchody, hlavní vchod je vstupem do kliniky, dva boční vchody vedou do soukromých bytů.

Kuriozitou je, že proslulý malíř z Montmartru, Toulouse-Lautrec namaloval portrét architekta Octava Raquina.

Kolem data výstavby se vedou dnes polemiky. V mnoha publikacích se uvádí jako rok výstavby 1904, avšak v jiných publikacích se zmiňuje, že fasáda budovy vyhrála v roce 1902 soutěž o nejhezčí pařížskou fasádu. A tak Ministerstvo kultury uvádí datum výstavby rok 1900.

© Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.