Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maskarony

24. 9. 2013

mascarons-1.jpgNejde o omyl s makaróny, ani makaronkou, jde o architektonický termín, pro Paříž tak typický. Dívají se na vás z mnoha budov, mračí se, šklebí, cení zuby, vystrkují růžky, krčí obočí, shlížejí a sledují vaše kroky po ulicích Paříže.

V architektonické terminologii „mascaron“ nebo česky „maskaron“ je kamenná ozdoba, nejčastěji znázorňující lidskou hlavu, někdy strašidelnou, někdy napůl zvířecí, někdy zvířecí. Původní funkcí maskaronů bylo odhánět zlé duchy, aby nepronikli do budovy. Slovo maskaron pochází z italskéhmascarons-3.jpgo Mascharone, odvozeného z arabského Mascara, což znamenalo „žertování“. Maskarony vidíme častokrát u oken, nad dveřmi, na fasádách haussmanských budov, nad oblouky, na mostech, na fontánách, kde jim z úst tryská voda. Jak uvádí Wikipedie, tato architektonická tendence přichází do Francie z Itálie. Italové Rosso Fiorentino a Le Primatice přicházejí pracovat do Fontainebleau pro francouzského krále Františka I. Za krále Henrika II. aristokratický dům Carnavalet, postavený v letech 1548-1560, představuje masky rozložené nad obloukem a maskaron se dostává i do ozdoby fasád čtvercového dvora Paláce Louvru.

V Paříži je jich nespočet, na každém kroku, v každé čtvrti, téměř v každé ulici. Slavný most zamilovaných Le Pont Neuf zdobí 381 maskaronů reprezentujících hlavy lesních a polních božstev z antické mytologie, různých zhýralců a lesníků.mascarons-4.jpg

Obecně obličeje vidíme zepředu, kolem obličeje jsou propleteny prameny a chomáče vlasů. Nikdy dva maskarony nejsou stejné, právě naopak, častokrát znázorňují protiklady, například stáří a mládí. Roční období mají podobu tváře obklopené květinami, podzim znázorňuje hlava s třásněmi hroznů a zima je v podobě starce.

Zářijové a říjnové měkké paprsky už ne moc hřejícího slunce, jsou ideálním časem, kdy se vyplatí při procházkách Paříží zvedat oči k fasádám haussmanských budov a vnímat světelné hry a stíny, z nichž se na vás usmívají, či šklebí maskarony - tváře plné fantazie.

M.D.D., Paristep

mascarons-527-c50.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž detail | Jan Schinko jr.