Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okna v Paříži mohou klamat

28. 2. 2012

1.jpgJedním z fenoménů, které mě už léta na Paříži fascinují a které při procházkách po Paříži podvědomě vyhledávám, jsou takzvané „Tromp-l‘oeil“ - v přímém překladu „klamy oka“, což v realitě pařížských ulic a fasád znamená malované nákresy na zdech domů, nejčastěji falešné okna na zdech budov bez oken.

Úmysl samotných nástěnných maleb se dá snadno vydedukovat, oživení ulice, zpestření šedých fádní zdí, přenesení umění přímo do ulic. Avšak proč právě tak častý námět falešných oken? Na mnoha místech celou zeď s několika patry „oken“ krášlí fasády pařížských domů, poutá pozornost, svádí optický dojem, prostě klame.

Těžká hádanka? „Vous donnez la langue au chat?“ - „Dáváte jazyk kočce?“ (Jako řeknou Francouzi, když se ptají „vzdáváte se?“) Falešné okna měli v minulosti snižovat výši daně z dveří a oken. Daň z dveří a oken, zavedená ve Francii během revoluce, byla2.jpg moderní verzí antické daně Římanů, takzvané „ostarium“, která se také týkala dveří a oken. Tuto daň ve Francii zrušili až v roce 1926. Daň z dveří a oken byla součástí čtyř starých přímých daní, spolu s úředně stanovenou daní, daní z nemovitostí a živnostenskou daní (všechny tři byly zavedené ústavou). Výše daně se určovala podle počtu a velikosti dveří a oken. Čili se týkala jen majitelů domů, či bytů a tak představovala logickou rovnici, čím byli lidé bohatší, o to vyšší daň platili. Spolu s touto daní byla zavedena i daň z parků a zahrad.

Daň se však stala terčem obvinění, že vedla k budování tmavých, pochmurných, nevzdušných, špatně větraných, hygienicky nevyhovujících bydlení. Mnohé otvory byly zabedněné, majitelé ničili okenní příčky, které rozdělovaly některé okna na čtyři části, čili zvyšovali výši daně. Právě v té době se začaly malovat falešné okna, bez otvoru, aby se majitelé vyhnuli daním.

Při procházkách po Paříži jsou „Tromp-l‘oeil“ jako hra, při každém novém objevu vám radostí a vzrušení poskočí srdce, jako když najdete východ z labyrintu. Dají se najít a vyhl3.jpgedávat i podle map, podle adres čísel domů. Radost je však mnohem větší, když je spojena s překvapením, když je objevíte znenadání při prohlížení pařížských fasád.

Několik tipů, kde je možno zvednout zrak a dívat směrem nahoru jsou např. čtvrť Marais, ulice rue Malebranche, rue Saint Marthe, v 18. obvodu rue du Ruisseau, v 11. obvodu rue de Lapp, rue Vaugirard, ve 4. obvodu naproti moderní budově Centre Pompidou a samozřejmě mnoho a mnoho dalších...

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.