Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umělecké obchodní reklamy

25. 3. 2014

artis-1.jpg„Enseignes artistiques“. Dlouhou chvíli jsem přemýšlela nad překladem. Reklamní cedule? Slovo reklama nesedí. Umělecké cedulky reklamující obchody a řemeslníků? Příliš dlouhý popis. Vývěsní tabule před obchody? Působí příliš stroze.

Asi nejlepší by bylo, je několika větami a fotografiemi přiblížit, protože zdaleka nejde jen o tabulku nebo nápis oznamující název obchodu. Jde o nápad, důvtipnou a často vtipnou ideu majitele obchodu, výrobce, umělce, řemeslníka. Jde o kovovou nebo dřevěnou tabulku, vývěsníartis-2.jpg štít, která je esteticky pěkná, která hned upoutá, která zobrazuje tradice, historii, kvalitu, na kterou chceme zákazníky přilákat. Umělecký výtvor s vkusně zkombinovanými barvami, s různými postavičkami, kresbou, či z kovu vytepaný formou bagety, farmářky, pekaře, klíče do dveří, koně s kočárem....

Kráčeje po pařížských ulicích se vyplatí zvedat oči, nejen kvůli detailům haussmanských budov. Jsou chloubou obchodů, butiků, ateliérů, galerií, jsou součástí atmosféry pařížských uliček, ulic, bulvárů. Dotvářejí komplikovanou mozaiku pařížského šarmu.

Ačkoli je třeba dodržet podivuhodný charakter pařížské architektury, dávat pozor, aby reklama nerušila tvář nejkrásnějšího města na světě, zachovat rezidenční rysy každé pařížské čtvrti, vyhýbat se rušivým světlům reklam, i tak se v Paříži, jako i ve městech a vesnicích po celé Francii, vývěsním tabulkám nad vchody obchodů daří.

V hojném počtu je najdete například ve starých pařížských pasážích, přestřešených uličkách, jejichž luxus a patina jsou chráněny od nečasu. Jsou kouzelné nejen svou historií, ale také originálními butiky, obchody, uměleckými dílnami. Aby se pro chodce zvýraznily, mnohé z nich mají nad vchodem zavěšené „enseignes“. V pasážích „Passage Choiseul“, „Passage du Panorama“, „Galerie Vivienne“ v 2. pařížském okrsku, zvedejte zrak od podlahy a výkladů, aby vám neunikly častokrát vtipné „enseignes“, aby vám neunikla Paříž.

Maria Danthine, Paristep

montaz-525.jpg