Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středověký zámek Vincennes

7. 1. 2013

vincennes-1.jpgTěsně u Paříže, linkou metra číslo 1 (zastávka Château de Vincennes) nebo linkou RER A (zastávka Vincennes) se přenesete do středověku, do jednoho z nejdůležitějších zámků francouzské historie - Château de Vincennes.

V městečku Vincennes s buržoazním obyvatelstvem, typickým pro bohaté pařížské předměstí, se na rozlehlé ploše rozprostírá královský zámek, jehož původem byl lovecký zámeček z 12. století. Dala ho postavit královská dynastie Kapetovců v lese Vincennes. Vinvincennes-2.jpgcennes prožívá úpadek své královské přítomnosti, když se královský dvůr přemísťuje do Versailles v roce 1682. V roce 1715 se král usídluje v Tuileries a zámek Vincennes se stává opuštěným. Ludovik XV. sem ještě občas přijede na lov, ale královský dvůr se sem již nikdy nevrátí. Z královského sídla se v roce 1472 stává věznice. Od roku 1754 roli věznice plní hradní věž, v klidných dobách je tu kolem deseti vězňů, v časech nepokojů i třicet. Vězně živí král, kromě politických vězňů, kteří si za stravu a „ubytování“ musí platit. Napoleon po Francouzské revoluci přizpůsobil zámek vojenským účelům, udělal z něj vojenskou základnu.

Dnes, když návštěvník do zámku zavítá, zaujme ho zejména kaple a nejvvincennes-3.jpgyšší středověká hradní věž v Evropě. Kaple svou krásou, bělostí kamene a sytými jasnými barvami mozaikových oken pyšně konkuruje Svaté kapli v centru Paříže. Dal ji postavit Charles V. v roce 1379 právě podle vzoru Svaté kaple paláce Palais de la Cité v Paříži. Pokud se vám podaří vybrat si slunný den, hry slunečních paprsků s barevnými motivy skla na vás zapůsobí ještě silněji.

Prohlídka zámku je v 52 metrů vysoké hradní věži („donjon“), obklopené čtyřmi různými věžičkami, rozdělené na šest poschodí s místnostmi, jejichž klenby jsou podevincennes-4.jpgpřeny vždy jedním společným tenkým sloupem. Ve druhém patře je pracovna Charlese V., kde pracoval a přijímal návštěvy. Na vyhlídkové terase věže je umístěna kopie zvonu z roku 1369, prvního zvonu umístěného na světské budově ve Francii.

Stíny pohybující se po kameni budov a hradeb zámku, především navečer při zapadajícím slunci, dodávají místu zvláštní, až magickou atmosféru.

Poslední sobotu v měsíci se na zámku konají (11:00, 14:00 a 15:30 hod.) prohlídky s průvodci oblečenými v dobových kostýmech. Jejich výklad je přizpůsoben i dětskému publiku, kromě mnoha kuriozit z historie, z detailů života na středověkém zámku, je výklad spontánně oživován otázkami a poznámkami dětí, na které má průvodkyně vždy důvtipnou odpověď, která rozesměje i dospělé. 

Výklad průvodkyně v dlouhých sametových zelených šatech začíná historkou o tom, že „assommoirs“ (otvory ve zdech, kterými se házeli kameny) sloužily na „vítání“ nepřátel. Přiběhne k vám náhle kuchařka, skáče z tématu dvincennes-5-.jpgo tématu, od jídel se dostává k historce, jak král Henri V. ze zámku vyšel přes kuchyni. Jelikož transport byl v té době pomalý a nemohli si dovolit převézt celé tělo, po porážce ho rozkouskovali, v kotli uvařili a do Londýna přenesli jen kosti. Příjemnější kuriozitou je, že generál de Gaulle plánoval udělat ze zámku Vincennes prezidentské sídlo.

Dobrou zprávou pro náročnější a sportovnější návštěvníky je, že od února 2011 jsou veřejnosti zpřístupněny i tři horní patra hradní věže. Z bezpečnostních důvodů se prohlídka věže omezuje vždy na 17 lidí a musí být předem rezervována. Děti mají přístup až od 7 let a všichni, kteří si na 250 vysokých schodů troufnou, musí být v dobré fyzické kondici, průvodkyně nás informuje, že poslední schody mají výšku až 30 cm. 

Tel. číslo rezervace, pokud se chcete dostat až na úplný vrchol hradní věže: 01 43 28 15 48.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

vincennes-7.jpg