Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelená procházka v Paříži

27. 3. 2013

promenade-plantee-1.jpg„Promenade plantée“ nebo „Coulée verte“ – ve volném překladu 4,5 km procházka zelení v srdci Paříže. Zajímavá procházka od náměstí Bastily po park Bois de Vincennes, ukrytá a chráněná od hluku aut, od návalů turistů, oáza klidu a ticha zároveň umožňující netradiční pohled na architekturu okolních budov. „Promenade verte“ vytvořili v roce 1988 Philippe Mathieux a Jacques Vergely na místě staré železnice, která spojovala od roku 1859 náměstí Bastily s Varenne-Saint-Maur.promenade-plantee-2.jpg

Pokud chcete přejít „Promenade plantée“ celou, nejlépe je začít u zastávky metra linky č.8 Michel Bizot. První část procházky je zcela skryta v zeleni, procházíte kolem běžců, cyklistů, rodičů s kočárky, postupně se vám v zeleni vynořují okna a střechy okolních domů, dostanete se k ulici s klidnou atmosférou „Allée Vivaldi“ s výběrem kvalitních restaurací s kuchyněmi jiných národností: například turecká gurmánská restaurace „Le Janissaire“, čínská restaurace „Les jardins de Mapromenade-plantee-3.jpgndchourie“, či indická restaurace „Jodphur Palace“.

Po několika metrech se dostanete na vyvýšený můstek nad malým parkem, nabízející pohled přímo do oken okolních obytných domů a od této chvíle začíná úžasná exkurze s pohledem, či nadhledem na ulice Paříže svrchu, obdivujete fasády pařížských budov z jiného úhlu, než když jste přímo na ulici, máte je před sebou tváří v tvář, kocháte se v detailech haussmanských fasád, fasád s dekoracemi „art deco“, které na vás působí jinak z této zvláštní perspektivy, z výšky přibližující se ke střechám, jste téměř na úrovni podkrovních bytů, vidíte na některé domy, které z úrovně ulice nejsou viditelné. Přestože auta na ulicích vidíte, jejich hluk a smog se k vám nedostává.

K náměstí Bastily se dostáváte po povrchu viaduktu „Viaduc des apromenade-plantee-4.jpgrts“, který od roku 1989 má pod svými 71 arkádami různé galerie pařížských umělců, trendové kavárny, starožitnictví. Umělci galerií pod viaduktem mají od města nařízení provádět část své umělecké činnosti přímo na místě v galerii, aby kolemjdoucí mohli přímo přes výklad jejich práci sledovat.

Trochu jiný, netypický pohled na pařížské ulice, na bydlení Pařížanů, pohled ne sice z ptačí perspektivy, ale ani ne z pohledu chodce na ulicích, jste tak kdesi uprostřed mezi květinami, zelení a přitom stále v kráse Paříže.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

promenade-plantee-5.jpg