Jdi na obsah Jdi na menu
 


Montparnasse – pařížský svět palačinek

31. 5. 2012

montparnasse-1.jpgPod pařížským pojmem Montparnasse si nemusíme představovat jen ten známý vysoký tmavý mrakodrap kazící téměř každý výhled na město. Montparnasse je i světem „creperie“, tedy množstvím drobných typických bretaňských provozoven s palačinkami. Každá má originální interiér, každá má něco z tajemství receptů slaných „Crêpes ze pšenice" a sladkých „galettes z pohanky“. „Creperie“ jsou soustředěny v ulicích „Rue de Montparnasse“ a „Rue de Gaie“.

Webstránka „Ty Breiz“ přibližuje historii Crêpes. Ve starověku se nejedl běžněmontparnasse-2.jpg chléb, ale „flan“ nebo „galette“. První recept na dělání Crêpes sestávající z pšeničné mouky, vajíček, vody, soli a vína se ve Francii objevuje již v roce 1390. Palačinky se dělali na másle a před podáváním se posypali cukrem. Obilovina pohanka přišla do Europe v 15. století a do Bretaňska až v 16. století. Palačinka ze pšeničné mouky se objevila asi před sto lety. Těsto se dělá z mléka a vajíček, přidává se cukr a někdy i rum nebo mošt.

Při hledání nejlepších creperie v Paříži vám na internetu vyskočí nejméně tři názvy z uliček u Montparnasse: Les Cormorans, Le Josselin a Le Petit Josselin. V době oběda nebo večer je třeba trpělivost při hledání volného stolu. Vyplatí se předem si místo rezervovat. Lepší palačinky jsou asi už jen na březích Bretaňska. Palačinkám s pokrájenou pažitkou, s kouskem pórku a se smetanou konkurují jako dezert sladké palačinky s vařenými jablky, skořicí, strouhanými mandlemi a kopmontparnasse-3.jpgečky vanilkové zmrzliny. To vše se zapíjí svěžími bublinkami jablečného moštu nalévaného do misek z keramického džbánku.

Jste-li v Paříži a někdo vám na večer navrhne „On se fait une creperie à Montparnasse?“ Rozhodně neodmítněte a nenahrazujte tento program něčím jiným.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

Mapka gastronomických zařízení creperie v části Montparnasse:

montparnasse-4.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.