Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bar Closerie des Lilas

20. 3. 2013

bar-closerie-des-lilas-1.jpgTuristé i domácí během pařížských večerů, či v lenivém odpoledni vyhledávají ty nejpařížštější, nejšarmantnější a nejkvalitnější kavárny, restaurace a bary. Kritéria jsou náročné, všichni turisté si přejí, aby bylo místo typicky pařížské a ne turistické, aby v něm našli domácí francouzskou klientelu; aby dekor kavárny byl zajímavý, útulný a typicky francouzský, aby nápojový či jídelní lístek byl bohatý, originální a zároveň klasický, aby personál byl svědomitý, vtipný, efektivní a usměvavý, aby ceny nebyly přehnaně vysoké, aby jídla či nápoje byli lákavě zaranžované, aby kavárna či bar nebyli daleko od metra.bar-closerie-des-lilas-2.jpg

Všechny tyto kritéria a ještě i s bonusem historického puncu, originálního interiéru, živé hry na klavír, perfektní a přátelskou obsluhu, mimo turistické osy a přitom jen pár minut chůze od Lucemburských zahrad najdete při zastávce metra Port-Royal v kavárně-baru Closerie des Lilas. Closerie des Lilas je restaurací, kavárnou i barem a před jejím vchodem je dokonce stánek s prodejem čerstvých ústřic.

Na každém stole si všimnete kovového plíšku s názvy osobností z historie, či celebrit, které za stolem seděli. Za „naším“ stolem popíjeli drinky André Breton, Strindberg, či Max Jacob, u vedlejšího stolu před pár lety seděl Hemingway.

Na konci 19. století je Closerie des Lilas první kavárnou, která přispěla k reputaci čtvrti Montparnasse. Kavárna se proslavila díky její blízkosti se známým pařížským bálem Bullier. Buržoazie, umělcbar-closerie-des-lilas-3.jpgi, tanečnice volných mravů, anonymní osoby chodili tančit do bálu v zahradě šeříků a před bálem a po bále Closerie des Lilas vítala všechnu tuto klientelu. Emil Zola sem dovedl přítele Paula Cézanna, Paul Fort na terase kavárny hrával šachy s Leninem. V roce 1922 hádka mezi Tristanem Tzara a Andrém Breton ukončila období dadaismu v Paříži.

Closerie des Lilas je jednou z kaváren, které jsou součástí historie Paříže, které formovali jeho osobnosti a jejichž současný šarm spočívá v návratu do minulosti. Existuje od roku 1847 a do jejich vzpomínek patří tváře osobností jako Aragon, Modigliani, Oscar Wilde, či Ezra Pound.

U baru „pot“ (jak Francouzi nazývají přípitek, či společnou chvíli po práci u skleničky) skupiny živě diskutujících kolegů či přátel, číšník se s klienty tlapká po rameni a odcházejícím ženám říká, že proč ho už opouštějí, při nešikobar-closerie-des-lilas-4.jpgvně rozbitém poháru ani nemihne okem, bez ptaní nám přinese džbán s vodou, občas z dálky nás nakontakuje očima a zvednutím palce se ptá, zda je vše v pořádku, při rozmýšlení nad výběrem příchutí Mojito radí zůstat u klasiky, k drinku nám kontinuálně obnovuje misku s olivami. Miska s ředkvičkami a rolkami salámu je umělecky zaranžována, kolem stolů jsou lahve šampaňského ve všech možných velikostech (Magnum 1,5 l, Jéroboam 3 l, Mathusalem 6 l, Salmanazar 8 l, Balthazar 12 l, Nabuchodonozor 15 l, Primat 27 l až po Melchisédech 30 l).

Chvilka váhání a odrazu, jste v točících se kyvadlových dveřích, které vás vsunou do pařížské atmosféry, v níž už není prostor ani čas na váhání.

Adresa: 171 Bld Montparnasse, 75006 Paris. Metro: Linka RER B Port Royal

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

Zdroj informací o historii kavárny: http://www.closeriedeslilas.fr

 

bar-closerie-des-lilas-5.jpg