Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavárna Gaudeamus v Paříži

28. 2. 2013

gaudeamus-1.jpgV Latinské čtvrti, za Panthéonem, pár kroků od kostela Saint-Etienne du Mont, kterého kromě jeho historie, před pár lety proslavila scéna z romantické komedie Woodyho Allena „Půlnoc v Paříži“. Právě na schodech tohoto kostela mladý spisovatel o půlnoci hledá inspiraci.

Zelená fasáda, dvě zelené židle před vchodem do kavárny-restaurace „Gaudeaumus“, hned vedle modrá fasáda starého knihkupectví s názvem „La dame blanche" (Bílá dáma) dávají veselý a šarmantní tón uličce „rue de la Montagne Sainte Geneviève“, hlavně při slunečních paprscích s barevnými fasádami.gaudeamus-2.jpg

Gaudeamus nabízí tichou, rodinnou atmosféru, jako ulitou na odpolední pauzu, na pracovní, či studentské několikahodinové debaty u šálku „café au lait“. Vedle našeho stolu, dva studenti diskutující o společném literárním projektu, mají šálky kávy už dávno prázdné. Káva je jen doprovodem atmosféry, kterou zde lidé vyhledávají. V pařížských kavárnách se pracuje, tráví dlouhé hodiny diskusemi, psaním, čtením, do kavárny se chodí vychutnávat život.

Na jednom internetovém fóru jsem si přečetla komentář osoby, která si tuto šarmantní kavárnu oblíbila, ale naposledy ji zklamalo, že obsluha byla velmi pomalá a na talíři se salátem, artyčoky a kachními játry „fois gras“ porci na talíři považovala za poměrně malou. Mile mě překvapila odpověď, reakce majitelů této francouzsko-gruzínské kavárny-restaurace, že jim děkují za komentáře, že se omlouvají, personál byl nový, ale už se záběhnul a porce salátu s artyčoky podstatně zvýšili.

S dcerou volíme kombinaci horkého čaje a čokolády s výběrem drobných gaudeamus-3.jpgzákusků - „thé Gourmand“ a „chocolat chaud Gourmand“. O čtvrté hodině odpoledne nejsme jediné, k většině okolních stolů se dostávají stejné tácky s bílým hustým jogurtem, ve Francii nazývaným „fromage blanc“ a marmeládou z lesních plodů, dvěma plátky čerstvého perníku a kopečkem vanilkové zmrzliny, která se lahodně páruje s horkou čokoládou.

Interiér je sympatický, v rusticko-uměleckém stylu, restaurační místnost je oddělena od kavárenské. Útulnou atmosféru kavárně dodávají dřevěné trámy s kuriózními doplňky.

Adresa: 47, rue de la Montagne Sainte Geneviève, Paris
Praktický detail, je nutné mít u sebe hotovost, krední karty neberou.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep