Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kávový ráj za pařížskou radnicí

5. 1. 2014

coffee-1.jpgLa Bibliotheque je francouzsky knihovna. Příjemný prostor s množstvím knih. La Caféothèque bude tedy kavárna. Prostor s množstvím kávových zrníček, celými plátěnými pytli z celého světa, s mnoha druhy káv, s nápojovým lístkem s nabídkou kávových specialit, ze kterých se vybírá jen velmi těžko.

Vymrznutí po procházce ve staré čtvrti Paříže Marais nebo po nábřežích Seiny, či po bruslení na kluzišti před pařížskou radnicí Hôtel de Ville, nebo po prohlídce katedrály Notre-Dame, tip na místo, kde se vyplatí zastavit na dobití kofeinem, či zpomalení v rychlém tempu dne chvílí při dobré kávě nebo čokoládě.

Místo, které vás po otevření vítá veselou kresbou na zdi, velkým barevným exotickým ptákem, desítkami nádob s kávovými zrny a třemi místnostmi, každá se svou specifickou atmosférou. Místo, ve kterém je cítit, že každá osoba obsluhy má svou pouť, na níž káva má své nezanedbatelné místo.coffee-2.jpg

Za pultem nás vítá mladý muž se svalnatýma potetovanýma rukama. Na internetové stránce Caféothèque se dočtete, že Luca pochází z vesnice na Sardinii, Riola Sardo, kde jeho otec, pan Mocci každé ráno připravoval tradiční kávu a právě tato vůně čerstvé kávy přecházející po schodišti do dětského pokoje, vedla Lucu k poznání kávové dokonalosti. Později pozoroval jak jeho přátelé „baristi“ manipulují s kávovary na espresso, kávovými mlýnky a později díky Univerzitě Illy v Trieste se vnocoffee-3.jpgřil do světa kávových profesionálů. Jeho ambicí je „najít dokonalost ve všech nápojích, bez výjimky a každá jedna káva je pro něj výzvou“.
 
Meruňkovou bábovku a kapučíno s umělecky nakreslenou pěnou nám ke stolu přináší Caroline, jejíž dětství se odehrávalo mezi tabulkami čokolády v ateliéru jejího otce. Její otec, pan Henry měl názor, že je třeba jít do země vyrábějící kakao, znát terén a spolupracovat s lidmi na místě. A tak Caroline cestovala na jih Mexika, do Bolívie, Guatemaly a je autorkcoffee-4.jpgou dokumentu o výrobě kakaa. A to, že je i profesionální tanečnice si uvědomí občas i klienti kavárny na jejích ladných pohybech mezi stoly kavárny a někdy i přejde do tanečního kroku. Kromě Caroline a Lucy, se o radost z kávy starají i Laura, Yadh a Eyayu.
 
Když odcházíme, ptám se číšníka, zda neprodávají v krabičce prášek na kapučíno. Chyba převeliká. Vyděšeně se na mě podívá, vždyť to, co kupujete jako kapučíno v obchodě, to je čirý hřích, to se cappuccinem nedá nazvat. Kapučínocoffee-5.jpg má svou proceduru, kterou je třeba respektovat. V Caféothèque si nedovolí žádnou směs, ani regionální, protože káva by ztratila „podpis“ svého původu.
 
Guatemala, Burundi, Zimbabwe, Malawi, Dominikánská Republika, Mexiko, Brazílie, Etiopie, Kosta Rica, Peru... vydejte se na cestu v srdci Paříže, a nejen prstem na mapě, ale i přes kávová zrnka ve vašem šálku.
 
Máte pocit, že rok 2013 vás vyčerpal, máte chuť s plným elánem, plnou hrstí předsevzetí přehoupnout se do nového, ještě nedotčeného roku 2014, jen energie na ten první velký krok vám chybí? A co tak posunout dveře pod názvem La Caféothèque na čísle 52 ulice rue de l'Hôtel de Ville?
 
Zdravý, dobrý, pěkný a pozitivní energií nabitý nový rok 2014!
 
Maria Danthine, Paristep
 
Zdroj informací: www.lacafeotheque.com
Zastávky metra: Pont Marie nebo Saint Paul. Otevřeno denně od 9:30 do 19:30.
 
coffee.jpg