Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koktejly z kojeneckých lahví

3. 4. 2013

zero-conduite-1.jpgVečerní Paříž, čtvrť u kostela Saint-Germain, úzká ulička rue Jacob, číslo 14, fasáda drobného baru s názvem „Zero conduite“ - v překladu do českého kontextu „Pětka z chování“. Místnost je útulná, maličká, kolem osmi stolů, ale majitel zručně usazuje všechny, kteří otevřou dveře do tohoto atypického baru.

Kabáty, čepice, šály, tašky se ukládají pod pokrývku dřevěných lavic, na kterých hosté sedí. Obsluhou je majitel ve středních letech a mladý kluk pod 30, který hostům tyká a vysvětluje princip výběru z nápojového lístku pokresleného komiksovými postavičkami. Jednotlivé koktejly (alkoholové i nealko) mají názvy kozero-conduite-2.jpgmiksových postaviček, po výběru nápoje je potřeba nakreslit název (čili komiksovou postavu) tužkou na tabulku (přesně takovou, jakou děti používají ve škole na cvičení psaní). A tak přemýšlíme, vybíráme, podle toho, na co máme chuť, ale zároveň podle toho, co známe jako komiks a co budeme schopni na tabulku nakreslit. Po různých kompromisech podáváme majiteli tabulky pokreslené neidentifikovatelnými nákresy. Očividně však obsluhující zkušenosti v dešifrování a světě komiksů mají, protože jedním pohledem na nákres identifikuje Marsupilami, Popeye, Petr Pan, Castafiore, či Scooby-Doo.

Nad barovým pultem je velká obrazovka, na které jsou promítány komiksy. Naše koktejly majitel přináší ve skleněných miminkovských lahvích, přesně takových, ze kterých naše děťátka pijí mléko. Před podáním na stůl je ručníkem utírá, první „potažení“ z kaučukového dudlíku jsou nejisté, připadáme si trapně, myslíme na naše děti, kamarád komenzero-conduite-3.jpgtuje, že spíš svého syna měl přinést, avšak velmi rychle se popíjení z kojenecké láhve stává přirozeným. Nyní chápu, proč jsou děti tak vyčerpané po vypití láhve a hned usínají, vyžaduje to určitou energii přes maličkou dírku v dudlíku vtáhnout nápoj, který za běžných okolností popíjíte plnými doušky.

Příklady nápojů naší objednávky: „Castafiore“ (jahodový a ostružinový likér, grepový džus a džus z limetky), „Petr Pan“ (kokosový punč, banánový likér, limetkový džus a modré Curacao), „Popeye“ (kokosový punč, broskvový likér, ovocný džus), „Snoopy“ (bílý rum, malinový džus).

K nápojům si můžete objednat misku bonbónů „jahody Tagada“ nebo lízátka a zdarma (tedy podle jídelního lístku ne zdarma, ale za slovo „děkuji“) nabízejí společenské hry. Během večera k nám přistoupí Vincent (obsluhující) s tácem a třemi kostkami a navrhne, že pokud se nám podaří hodit na tři pokusy stejné číslo, jako hodí on, vyhrajeme „la sucette“ (lízátko). Samozřejmě, v zemi D. S. Kahna se nelze vyhnout narážkám na dvojsmysl slova „sucette“.

Bar otevírá ve 20:30 hod., pokud si chcete být jisti místem, doporučuji rezervaci na tel.: 01.46.34.26.35.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

zero-conduite-4.jpg