Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drink u Mitterandovy knihovny v Paříži

18. 8. 2012

5.jpgV srpnu, když je Paříž od Pařížanů vylidněna, když břehy Seiny žijí plážovou atmosférou, když se do práce chodí nalehko bez kravaty, když je mnoho obchodů a drobných podniků zavřených, když nemáte problém zaparkovat v centru města, ...se i večery po práci a víkendy nesou v dovolenkové náladě.

Jedním z míst, které právě v tomto letním počasí mohu doporučit, je nábřeží Seiny před moderním komplexem čtyř budov knihovny, 2.jpgpro Pařížany známé jako Bibliothèque Nationale de France, nebo Mitterandova knihovna. K čtyřem impozantním budovám představujícím čtyři otevřené knihy se dostanete po velkém dřevěném schodišti, které je zároveň vděčným místem na posedávání se sendvičem nebo lahví vína.

Přímo před knihovnou na břehu Seiny se nachází jeden z nejnovějších pařížských mostů, Passerelle Simone-de-Beauvoir, architektonicky zajímavý svými dvěma úrovněmi jemně zaoblenými do tvaru čočky4.jpg.

Dřevěný most pro chodce vám nabízí výhled na zakotvené lodě, takzvaných „péniches“. Mnohé z nich jsou restauracemi, kavárnami a bary a jsou u nich příjemné plážové kavárny, představující „beach life in Paris“. Atmosféra plážových lehátek, pohodlných křesel s polštáři, exotickými květy na barovém pultu, velkým výběrem koktejlů, možností objednání „planchette“ (velké dřevěné desky s ochutnávkou sýrů a baskických salámů), nebo bio zmrzliny, jsou tím pravým lá3.jpgkadlem letní Paříže. Relaxujete v lehátkách s výhledem na vody a život Seiny, opalujete se, mluvíte, čtete knihu a ani po třetím skleničce nemáte chuť odejít. Slunce vyhřívá nábřeží a terasy kaváren až do půl 9 večer a tak právě zde pařížský večer může trvat příjemnou věčnost. Praktickou kuriozitou je, že při objednávce u baru platíte i „consigne“ - zálohu 1 euro, které si po vrácení sklenic, lžiček, či dřevěné desky opět vyzvednete.

Ani o víkendech tato část nábřeží Seiny není přeplněna, je tu cítit místní atmosféru, turistů se sem zatoulá málo, protože všichni se1.jpg tisknou při Notre-Dame, není zde potřeba frenetického klapotu fotoaparátů, kolem terasy kaváren čas od času proběhne zpocený běžec, či projdou lidé venčící své pejsky.

A pokud se chcete cítit opravdu jako na pláži, nezapomeňte si do tašky přibalit plavky, s velkou pravděpodobností vás zláká bleděmodrá barva vody bazénu „Joséphine Baker“ uložená přímo na hladině bouřlivých vod Seiny. Lákavé jsou hlavně úterní a čtvrteční večery, kdy je bazén otevřen až do 23 hodiny! 

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

6.jpg