Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pařížský zákusek nazývaný „Úžasný“

7. 11. 2012

merveilleux-1.jpgNa několika místech v Paříži se můžete ocitnout před nevšední cukrárnou s názvem „Au Merveilleux de Fred“. Pro gurmány adresa stojí za povšimnutí, cukrárna je spojena s výrobnou a při zorientovávání se v lákavém výběru křehkých zákusků oblých tvarů, plněných lehkým (i když o kalorické lehkosti by se asi dalo polemizovat) krémem, se zároveň díváte přímo na výrobu, jak se zákusky ukládají na plech, jak se dávají péct.

Interiér cukrárny na ulici Saint-Charles je elegantní, světlý v kombinaci smemerveilleux-2.jpgtanové barvy s černými doplňky a na ploše celé stěny vás hned po příchodu zaujme krátká historie tohoto zákusku: „V letech 1784-1798 světský život se vrací do svých kolejí. Známé paní, jako Madame récamiér, Madame Tallien otevírají salony, kde se setkává nová elegance: „Les Merveilleuses“ (Úžasní) „Les Incroyables“ (Neuvěřitelní). Jsou to mladí lidé, kteří z opozice k vulgárnosti krajních republikánů ve francouzské revoluci, vyhledávají excentrické prvky v jejich způsobech. Vynechávají písmeno „r“ v používání francouzského jazyka.“

Příchutí je několik, pralinková, čokoládová, kávová, třešňová a názvy dvou nejvmerveilleux-3.jpgychytanějších příchutí jsou „Le Merveilleux“" (Úžasný) a „L'Incroyable“ (Neuvěřitelný). „Le Merveilleux“ má smetanové jádro obalené v šlehačce s čokoládovými šupinami, posypaný je moučkovým cukrem a ozdobený šlehačkou a „L'Incroyable“ má křupavé a syté smetanové jádro obalené v šlehačce s příchutí vánoční sušenky a posypaný je šupinami z bílé čokolády.

Autorem zázračného receptu je Frédéric Vaucamp, absolvent prestižní kuchařské školy Lenôtre, který jej vypracoval ve městě Lille a už 15 let ho vylepšuje. A již dva rokymerveilleux-4.jpg se privilegiem „Úžasného“ gurmánského zážitku pyšní i Paříž. Mnozí Pařížané si s patřičnou pýchou kupují a v esteticky lákavých papírových krabičkách odnášejí zákusky ve sváteční dny, či všední dny, které se právě díky nim stávají svátečními.

Kromě zákusků „Merveilleux“ a „incroyable“ jste i na dobré adrese chutných křupavých sladkých briošek a vlámských oplatek. Co je chutné, je častokrát křehké, na pohled lákavé, barevně příjemné, podle některých lehké a vzdušné, podle jiných hříšné kalorické... takové jako samotná Paříž.

Adresy cukráren „Au Merveilleux de Fred“ v Paříži: 129 bis, rue Saint-Charles, 75015 Paris. 29, rue de l’Annonciation, 75016 Paris. 7, rue de Tocqueville, 75017 Paris.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

merveilleux-5.jpg