Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okřídlený mravenec u Notre-Dame

12. 2. 2014

valentyn-1.jpg„Chtěla bych si vyprávět sama sobě pěkný malý neuvěřitelný příběh“ (Je voudrais me raconter à moi-même une jolie petite histoire invraisemblable). Je napsáno na zdi v útulné restauraci - čajovně s názvem „La Fourmi Ailée“ (Okřídlený mravenec) s figurkou velkého okřídleného mravence ve výloze.

S blížícím se svátkem červených srdíček a zamilovaných pohledů, hledáme místo, které se vymkne z naší každodennosti. Někdo si vyberevalentyn-2.jpg restauraci s výhledem na svítící Eiffelovku, někdo zvolí večer s lahví šampaňského na terase pod ohřívači, poslouchajíc hudebníky na náměstí Place Colette, někdo objedná krémový dort ve tvaru srdce od Fauchon, někoho čeká kytice rudých růží na recepci v práci, někdo si najde diamantový prsten na dně sklenice po sladkém Sauternes.

A někdo posune dveře „Okřídleného mravence“ s veselou modrou fasádou, dívajíc se na katedrálu Notre-Dame, sousedící s náměstím René Viviani, kterému kraluje nejstarší strom Paříže. Ocitnete se v atmosféře staré knihovny, valentyn-3.jpgs dřevěným žebříkem vedoucím k jejím vyšším policím, v útulné místnosti s krbem, nápisy a kresbami po stěnách a stropem s motivem sluneční oblohy. Typická francouzská jídla, čerstvé saláty, quiches, divočák s těstovinami, hustá zeleninová polévka, svíčková, či plněná paprika. A na oslazení „gurmánská káva nebo čaj“, káva v doprovodu pohádkového čerstvého máslového pečiva, s ostružinovými povidly a kokosovými pusinkami.

Usměvavý personál vítá a usazuje každého, kdo vejde, i přesto, že sál už pravalentyn-4.jpgská ve švech. Důkazem osvědčené kvality a přátelské atmosféry s přístupem zbaveném pařížského snobizmu, jsou skupinky přátel, či jednotlivci, očividně věrní klienti, kterým se kuchyň Okřídleného mravence na sváteční, nepředražený oběd osvědčila. Dvě dámy „d'un certain âge“ - určitého věku, který je nepodstatný, si dali rendez-vous na společný oběd. Sledujíc jejich elegantní štíhlost, velké talíře s kouřícím „pot-au-feu“ (vařeným hovězím masem se zeleninou) působí nepoměrně.

Ulice, ve které se restaurace s čajovnou nachází, „rue du Fouarre“ vznikla v 13. století na místě první pařížské univerzity a její název pochází od slova „feurre“ (sláma). Studenti, při poslechu přednášek, sedávali na stohu slámy. V roce 1535 parlament nařídil dát na začátek a konec ulice bránu, aby auta nerušila vyučování.

V Paříži najdete vše, protože Paříž je nekonečná. Za modrou fasádou u Latinské čtvrti máte možnost si vybrat z nabídky 34 čajů a k tomu knížku, která vás v knihovně upoutá. K tomu oheň v krbu a máte dokonalou valentýnskou atmosféru v Paříži.

Adresa: 8, rue du Fouarre 5ème Paris. Metro: Saint-Michel nebo Maubert-Mutualité.

Maria Danthine, Paristep

valentyn-5.jpg