Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neděle v Paříži

12. 4. 2015

paristep-nedele-1.jpgNa pobřeží Seiny u kostela Saint-Gervais Saint-Protais se kavárna „Le Café Louis Philippe“ pyšní schodištěm, které je relikvií prvních schodů z Eiffelovky. A při bulváru Saint-Germain se nachází kavárna, která se pyšní zbytkem opevnění z XIII. století, které dal kolem Paříže postavit král Philippe Auguste.

V srdci Paříže, v kryté pasáži „Cour du Commerce Saint André“, která se napojuje na boulevard Saint-Germain, v restauraci, čajovně a cukrárně s názvem „Un Dimanche à Paris“ (Neděle v Paříži) vás číšník usadí při jednom ze stolů kolem staréo zdi věže z roku 1210, která kdysi byla součástí opevnění chránícího Paříž. Jste na místě, kde se pařížská neděle koná kterýkoliv den v týdnu.

paristep-nedele-2.jpgKromě jednoduché a právě tou jednoduchostí výrazné pařížské elegance, pocit svátku dává i číšník, který nás obsluhuje. Člověku je až líto narušit dokonalost designu zákusků „haute couture“ jedením. Zákusek „Le Frisson“ číšník komentuje, že skutečně budeme mít při něm husí kůži. „Le Frisson“ má lehký krém s příchutí zeleného citronu s dotekem máty, keks s příchutí zeleného citronu, s cukrovinkou z lesních plodů a kapkou maliny a křupavý keks s kokosovou příchutí. Výběr čaje je při dvoustránkový nabídce komplikovaný, zákusků na výběr je méně, což však neusnadňuje výběr mezi vanilkovým krémeš „millefeuille vanille“, mangově-koriandrovou dortíky, zda bezlepkovým oříškově-karamelovým zákuskem.

Čokoláda „a l'ancienne“ (podle tradičního receptu) se rozlévá z asi půl metrové výšky z porcelánových džbánků. Za projektem a ideou tohoto místa je Pierre Cluzel, který se držel myšlenky, že neděle není dnem jako ostatní. Zrealizoval místo, o kterém člověk sní. „Sdílet štěstí je na chvíli se pozastavit, objevovat, ochutnávat, vychutnávat, olízat si prsty, smát se, naučit se čokoládovou báseň.“


paristep-nedele-3.jpgRestaurace s čajovnou se na tomto místě nachází od roku 2011. Věž pevnosti, kolem níž jsou v čajovně rozmístěny stoly, je obydlena jednotlivcem. Vchod do bytu se nachází v dvoře aristokratického starého domu „Hôtel de Rohan“, kde vnitřní strana věže je překryta vyzdívkou.

Když se číšníka ptáme, zda nám může přinést účet, řekne „bohužel ano“.

Adresa: 4-6-8 Cour du Commerce Saint André, Saint Germain des Près
Metro: Odeon (linka 4)
Čajovna otevřena každý den od 15h do 18h
Restaurace: úterý od 19h do 22h, od středy do soboty od 12h do 14h a od 19h do 22h, Brunch v neděli od 11h do 14:30.
Butik: pondělí 12h-20h, od úterý do soboty 11h-20h, neděle 11h-19h.

Paristep 

paristep-nedele-4.jpg