Jdi na obsah Jdi na menu
 


Salón Proust v hotelu Ritz

7. 3. 2017

ritz-2.jpgV salonu Marcela Prousta v hotelu Ritz na náměstí Vendôme se vše točí kolem Proustovy proslulé madlenky. Jako vzor na bílém porcelánu, zlacená ozdoba na čajník a cukřenka, drobná madlenka namáčena do vanilkového krému, madlenka s citronovou polevou.

V noblesním prostředí vám během několika hodin koncept šéfkuchaře Francoise Perrett připomene důležitost schopnosti vědět spočinout a prodloužit si prchlivou chvíli a vnímat krásu detailu. Proust sedával u krbu, na místě, ze kterého měl výhled na celý salon a mohl pozorovat dění a lidi.
 
Velkolepá kytice rudých růží, čalouněná křesla, bílý porcelán z Limoges, mramorový krb, pozlacené hodiny, obraz Marcela Prousta, zarámované kopie jeho rukopisů, útržky textů, v nápojovém lístku první strana úryvek z jeho dotazníku.
 
ritz-3.jpgPiškoty, trubičky, suché pečivo a bábovky, recepty na první pohled jednoduché, propracované do nezapomenutelných chutí. Šampaňské, horká čokoláda, čínské a japonské čajové rituály, čaj z horských bylinek nasbíraných v Alpách speciálně pro hotel Ritz. Volím čaj s názvem „Tante Léonie“, jak teta Léonie, u které si Proust namáčel Madlenku do čaje. Každý čajník má jiný design. K vysokému skleněnému čajníku se směsí bylinek, mezi nimiž převládá lípa, mi přinesou pískové hodiny, které přesně odsypají čas pěti minut na louhování čaje.
 
Suché pečivo se servíruje na několikapatrové servisu, který ve francouzštině nazýváme „le serviteur muet“ (tichý služebník). Číšník doporučuje při degustaci postupovat shora směrem dolů.
 
ritz-4.jpgPozorujeme dění kolem. Postarší Číňan v růžovém kabátě chodí opakovaně rukou zkoušet, zda je krb horký, jeho partnerka v růžovém saku dvě hodiny v kuse češe na kolenou čivavu v růžovém značkovém kabátku Chanel. Několikaměsíční holčička v béžovém pleteném svetříku krmí kompotem ze sklenice a po svačině se tiše hraje se stříbrnou čajovou lžičkou a gumovou žirafkou Sophie - obligátní hračkou každého francouzského dítěte. Rodiče miminka se povídají s francouzskou spisovatelkou, která se obsluhy ptá, kde přesně sedával Marcel Proust. Dvě Američanky si vše do detailů fotí, mladá modelka s nekonečnýma nohama znuděně drží ruku svého o několik desítek let staršího partnera. Po deseti minutách čajového rozmaru odcházejí. Personál se na všechny mile usmívá.
 
Účet vám číšník přinese v knize Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“, na straně 46 s pasáží o madlence namáčené v čaji u tety Léonie, o vzpomínkách, kterým se nevyrovná žádné materiální bohatství. Tři hodiny nedělního odpoledne, které si s sebou odnášíte jako vzpomínku na Proustovu dceru Madlenku...
 
Paristep

ritz-5-525.jpg