Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valentýn v Paříži

3. 2. 2012

01.jpgS blížícím se únorovým dnem Svatého Valentýna - navzdory řečem, že o takové komerční svátky nestojíme a milující muži jsou tak vzorní, že růže svým láskám daruje leckdy jindy, jen ne na Valentýna - si přiznejme, že všichni tak trochu podvědomě romantiku v tomto období vyhledáváme.

Je pravdou, že v Paříži romantiku hledat netřeba, ta tu prostě je, dýchá na Vás na každém náměstí, v každé restauraci, brasserie, či kavárně. Dívá se Vám přímo do rozzářených očí při každé historické pamětihodnosti, ohřívá ruce milence na lavičkách, či židlích nesčetných zahrad a parků. Paříž je láska ve všech formách, Paříž je městem, kde lidé přicházejí lásku vychutnat, zpečetit, obnovit, vyjádřit, oslavit, připomenout ...a nebo se z nešťastné lásky vyléčit.

Valentýnský den a večer si v Paříži každý vyplní podle intuice svého srdce a nálady. Avšak přece si jen dovolím dát takový malý sympatický únorový tip. Romantiku v ně02.jpgm určitě najdete. Vydejte se dopoledne po vylidněném nábřeží Seiny směrem od radnice Hotel de Ville po nábřeží Quai de l‘Hôtel de Ville. Pokračujte směrem ke kostelu Saint-Gervais Saint-Protais, představujícího hranici mezi ostrovem l‘Ile Saint Louis a čtvrtí Marais. Za kostelem, jakoby vytažená ze středověku, je maličká, kamennými dlaždicemi vydlážděná ulička rue des Barres, kde se ocitnete tváří v tvář sytě modré fasádě drobné restaurace-kavárny L‘Ebouillanté.

Jste v tichu, v srdci Paříže, mimo davy lidí, je čas oběda a tak otevřete dveře restaurace, jejíž název L‘Ebouillanté (opařená) odpovídá zvykům milovníků pití čaje. Znalci vědí, že nádoba se nejdříve opaří horkou vodou, aby se předehřála. Po vstupu několik minut přemýšlíte, zda zůstat v přízemí a přímo jedním okem sledovat dění v kuchyni, nebo se po výběhu schodů usadit v útulné místnosti. Tento prostor s několika stolky, polštáři na pohodlných lavicích, výhledem přes malá dřevěná okna přímo na kostel Saint- Gervais 03.jpgSaint-Protais je kouzelný. Po všech stěnách jsou umělecké malby a plakáty, které majitelé pravidelně obměňují.

Specialitami jídelníčku jsou omelety a vajíčka na různý způsob, omeleta se sýrem, zeleninou a lososem, omeleta dochucená bylinkami, nebo zeleninová „Quiche“, to vše je ve stálé nabídce. V mrazivý den začátku února se těžko odmítá nabídka dne, menu za 15 euro: hustá zeleninová polévka a mořská ryba cejn s rýží a zeleninou.

Kompenzací k venkovní teplotě -8 ° C si k polévce objednávám horký jablečný džus s medem a skořicí. Premiéra v mém životě, která bude mít určitě reprízu. Mozaika jablečného04.jpg moštu, čaje, který mi v dětství dělávala maminka s medem a citronem, vánoční vůně skořice a zázvoru, to vše ve zlatavě medové barvě ve vysokém skleněném poháru.

L‘Ebouillanté bylo od roku 1977 ateliérem malíře Gali, později čajovnou a dnes je návštěvníky dobře hodnocenou sympatickou restaurací. A protože tu Gali přijímal přátele, podávali se koláče, později se umělec rozhodl změnit ateliér na čajovnu. V roce 1985 čajovnu přebrala Géraldine Cambell. Každý rok v listopadu se zde koná soutěž o „malířskou cenu“ L‘Ebouillanté.

Nejbližší zastávka metra Pont-Marie (linka 7).

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

valentyn.jpg