Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní zajímavosti

Příspěvky

Pařížská ponorka

8. 12. 2012

ponorka-1_180.jpgJmenuje se Argonaut, byla zhotovena v Cherbourgu a do mořských vod spuštěna v roce 1958. Událost významná pro Pařížany, v době, kdy Československo vřelo a chystala se sametová revoluce, Paříž 10. Října 1989 vítala ponorku, která zakotvila v parku La Villette.

 

Pařížská observatoř

17. 9. 2012

1.jpgDny národního dědictví, ve Francii nazývané „Journée du Patrimoine“ letos vyšly na víkend 15. a 16. září a tak slunečný horký zářijový víkend motivoval statisíce lidí stát dlouhé fronty před pařížskými pamětihodnostmi, státními institucemi, soukromými aristokratickými domy, nemocnicemi, hotely, prefekturami a radnicemi, které jsou umístěnými ve starých historických budovách. 
 

Le Lucernaire – kultura u Montparnasse

11. 9. 2012

1.jpgKráčejíc po dlouhých klikatých chodbách metra se Vám prostřednictvím plakátů chtíc-nechtíc dostanou do povědomí různé divadelní představení, výstavy v muzeích, koncerty, cestovní destinace. Podobně i noviny a časopisy distribuované zdarma v metru Vás lákají na nesčetné množství možností pařížského kulturního a gurmánského života.

 

Divadlo Odeon - Juliette Binoche

28. 6. 2012

odeon-binoche-3.jpgNa skok od rušné čtvrti Odeon, ukryté od neutuchající dynamiky kin, restaurací, kaváren a barů na bulváru Saint-Germain, se nachází  architektonický a kulturní klenot geometrické jednoduchosti – Odeon. Divadlo, ve kterém se usadili v 18. století komedianti krále Ludovika XVI. a které 9. dubna 1782 inaugurovala samotná Marie-Antoinetta.

 

Eugène Atget a fotografie staré Paříže

25. 5. 2012

atget-1.jpgJaro 2012 se v muzeu Carnavalet ve staré pařížské čtvrti Marais nese i v duchu výstavy fotografa Eugèna Atgeta, který umělecky a pravdivě svými snímky zdokumentoval historii a atmosféru Paříže konce 19. a začátku 20. století.

 

Když se řekne „104“

7. 3. 2012

titul.jpgHistorie místa s názvem „Centquatre“ (104) je více než kuriózní. Budova, která dnes připomíná starou železniční stanici, byla postavena v roce 1873 na základě nařízení diocéze. Od roku 1905 zde bylo pohřebnictví. V roce 1905 se oddělila církev od státu a každý zesnulý měl právo na pohřeb.

 

Robert Doisneau a břicho Paříže

10. 2. 2012

img_2436.jpgPohlednice z Paříže s fotografiemi malého prchajícího chlapce s bagetou pod paží, nebo proslulý polibek milenců před budovou radnice Hôtel de Ville mnozí z vás určitě již viděli. Pokud tyto fotografie záběry znáte, pařížského fotografa Roberta Doisneau netřeba představovat.

 

Paul Cézanne a Paříž

4. 2. 2012

img_1641.jpgPři žádné, ani té krátké dvou nebo třídenní návštěvě Paříže, neujde většinou pozornosti Lucemburská zahrada. V zimních měsících, v nynějším mrazivém únoru předevšim, přes nevyčerpatelnou paletu možností potulování se po pařížských ulicích, bulvárech, náměstích, pomalých oddechových procházek v parcích a zahradách, je potřeba výměny ostrého vzduchu za teplejší přímo naléhavá. A tak otevíráme dveře kaváren, čajoven, restaurací a také muzeí.