Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulturní zajímavosti

Příspěvky

Josef Sudek v Musée du Jeu de Paume

9. 8. 2016

sudek-01.jpgJe příjemné chodit po Paříži a vidět upoutávky na české jméno. Výstava světově známého fotografa Josefa Sudka v Musée du Jeu de Paume se tak stala logicky i mým cílem. Muzeum sídlí v objektu bývalé míčovny v rohu Tuilerijských zahrad u náměstí Concorde a známého bulváru Rivoli.

 

Umění a děti v muzeu Marmottan

18. 3. 2016

monet-titul.jpgPokud se na jaře nebo začátkem léta ocitnete v Paříži, nenechte si ujít jedinečnou výstavu v muzeu Marmottan v 16. pařížském okrsku. V honosné čtvrti mnohých velvyslanectví, na ulici Louis Boilly, vám výstava s názvem „L'Art et l'enfant“ (Umění a dítě) představí děti očima a mistrovstvím velikánů od středověku až po 20. století...

 

„Prokletá trojice“ z Montmartru

29. 12. 2015

montmartre-01.jpg„Zatracená trojice“ nebo „pekelné trio“ - byly přezdívky, které přišly třem proslulým malířem z Montmartru. Jednoho večera malíř André Utter našel Maurice Utrilla na mol spitého a zavedl ho domů k mámě - malířce Suzanne Valadon. Z náhodného setkání vznikla láska, které byl ukraden věkový rozdíl mezi 23-letým Andrém Utter a 44 letou Suzanne Valadon...
 

 

Impresionisté v Lucemburské zahradě

21. 11. 2014

3.jpgPaříž se poprala s rozběhem školního roku, metra se opět naplnily a nepozorovaně jsme se ocitli v období, kdy nás informují o stávkách v dopravě, tak typických pro listopad. Babí léto přetrvává i v první listopadový den, Lucemburská zahrada zalitá v slunci vítá návštěvníky i velkým plakátem u hlavního vchodu „Paul Durand-Ruel...

 

Život v Paříži během první světové války

29. 5. 2014

lansiaux-titul.jpgDo poloviny června se ještě dá v prostorách historické knihovny Paříže vidět výstava záběrů fotografa Charlese Lansiaux (1855-1939). Přibližně dvě stě fotografií dokumentuje Paříž v letech první světové války. Paříž během války, ale ne v zákopech a na bojišti, ale během válečných let, tak jak je prožívali Pařížané.

 

Jarní dny v „Petit Palais“

15. 5. 2014

petit-palais-titul-2.jpgNazývá se Malým palácem (Petit Palais) ačkoli v jeho architektonickém vzhledu malost rozhodně není a pyšně svou krásou a vznešeností konkuruje svému sousedovi – paláci Grand Palais. „Petit Palais“ byl postaven u příležitosti světové výstavy „Exposition Universelle“ v roce 1900 s účelem vytvořit kolmou osu od mostu Alexandra III. na avenue Champs-Elysées.

 

Sídlo umělců v pařížských chladírnách

26. 5. 2013

4.jpgV pátek si v metru přečtete, že během víkendu 25. a 26. května staré chladírenské sklady, jak je Pařížané nazývají „les Frigos“, pořádají dny otevřených dveří a v sobotu odpoledne se ocitáte mezi mnoha jinými zvědavci ve staré hospodářské budově z poválečných let ve čtvrti Bercy u knihovny F. Mitteranda.

 

Benátské Murano v Muzeu Maillol

26. 4. 2013

murano-2.jpgV muzeu Maillol, nedaleko od Invalidovny, se od 27. března do 28. července 2013 skloňuje benátské sklo Murano ve všech tvarech. Zajímavý a esteticky propracovaný pohled na sedm století výroby skla z ostrova Murano v Benátkách vás provede dvěma patry výstavy, přes dvě stě unikátních předmětů.
 

 

Muzeum vína

22. 4. 2013

muzeum-vina-titul.jpgNa první pohled se nezdá být lákavým plánem toulek po Paříži. Není to ani Louvre, ani Musée d´Orsay, ani Rodinovo muzeum. Jste však v hlavním městě země vín, mezi lidmi, pro které znalost vín je jedním z požitků v životě, patří k jejich „savoir-vivre“.

 

Comédie Française

13. 3. 2013

comedie-francaise-1.jpgBřeznový večer s hustým sněžením, večerní světla Hôtel de Louvre se v očích prolínají se sněhovými vločkami, padající sníh otupuje zvuky Paříže. Před představením Molièrova Lakomce hledáme teplo v kavárně Café de la Comédie Française, číšník nám rychlými šikovnými gesty vytváří prostor za malým stolkem, na centimetr vypočtený na naše usazení.