Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eugène Atget a fotografie staré Paříže

25. 5. 2012

atget-1.jpgJaro 2012 se v muzeu Carnavalet ve staré pařížské čtvrti Marais nese i v duchu výstavy fotografa Eugèna Atgeta, který umělecky a pravdivě svými snímky zdokumentoval historii a atmosféru Paříže konce 19. a začátku 20. století.

V roce 1920 Eugène Atget píše francouzskému ministrovi kultury: "Pane, během více než 20 let jsem sbíral mou prací a individuální iniciativou, ve všech starých ulicích Paříže, fotografické záběry formátu 18/24, umělecké dokumenty architektury 16. až 19. století. Tato obrovská, umělecká a dokumentární sbírka je nyní dokončena. Mohu tak říci, že vlastním atget-2.jpgcelou starou Paříž."

230 fotografií výstavy z Paříže mezi lety 1898-1927 vás svojí atmosférou přenese do doby tehdejší Paříže, ocitnete se v době, kdy po ulicích chodili prodavači hraček, lamp, košíků, nahlédnete do života obyčejných lidí.
 
Eugène Atget je nejen francouzskou, ale i světovou legendou. Známý fotografové jako Robert Doisneau, Henri Cartier-Bresson, nebo Brassaï ho považovali za skutečného mistra. Z jeho fotografií na nás dýchá vynikající kompozice i mystika, která jakoby nám připomínala, že svět fotografie je už dávno minulostí.
 
Ulice, zahrady, dvory pařížských domů v černo-bílém hávu vás přenesou o několik desetiletí zpět, do Paříže námi sicatget-3.jpge nepoznané, ale kterou na fotografiích díky mistru poznáváme a v duchu si tak vytváříme spojítko s přítomností.
 
Musée Carnavalet - 23, rue Sévigné - 75003 Paříž.
Výstava trvá od 25. dubna do 29. července 2012.
Otevřeno od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.
Vstupné: 7 euro, mládež: 3,50 euro, děti do 13 let vstup zdarma.
 
Maria Dopjerova-Danthine, Paristep
 
atget-4.jpg
 
 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.