Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ateliér svetiel

20190623_113912.jpg 

Francúzi vedia, že staré budovy netreba rúcať, ale s citom im dávať nový život. Ak jedna kapitola končí, môže otvoriť dvere novým ideám a preto je celý paríž v neustálej metamorfóze.

V roku 1835 bratia Plichonovci založili zlieváreň na výrobu vysoko kvalitných súčiastok pre námornícky a železničiarsky priemysel. Obaja bratia stáli pri zrode Priemyselnej revolúcie. Továreň zamestnávala 60 osôb. Vyrobené súčiastky sa používali vo vojenskom námorníctve, lokomotívach, do motorov. Vystriedali sa tu štyri generácie rodiny Plichon a sto rokov zlieváreň prosperovala. Medzinárodná kríza spôsobila koniec činnosti zlievárne, začali jej konkurovať iné priemyselné odvetvia, zváranie, železiarne a prvé výrobne umelých hmôt. V roku 1935 bola spoločnosť rozpustená; pozemok a budovy boli predané rodine Martin, ktorá je aj súčasným majiteľom. Počas 65 rokov bola v budove na ulici Saint Maur firma na výrobu a predaj obrábacích strojov. Vo veľkej hale boli vystavené stroje. Firma sa z týchto priestorov presťahovala v roku 2000.

20190623_111209.jpg

Prázdne priestory bývalej zlievárne objavil Bruno Monnier, prezident « Culturespaces ». Po tom, ako v Baux-de-Provence vytvoril ateliér svetelných efektov « les Carrières de Lumières », svoju myšlienku chcel preniesť aj do Paríža. Rodine Martin sa projekt pozdával a súhlasila s prenajatím veľkej haly a príslušných priestorov.

Po štyroch rokoch prác, Ateliér svetiel je otvorený 13 apríla 2018. Pre Paríž a turistov novinka, ktorá má hneď od prvých dní obrovský úspech. Prvý rok po otvorení tu prebiehala výstavy « Gustav Klimt » a « Hundertwasser », ktoré zrealizovali Gianfranco Iannuzzi, Renato Gatto a Massimiliano Siccardi.

Rok po otvorení Ateliéru svetiel, od februára do decembra 2019 sa vo veľkej priemyselnej hale návštevníci vnárajú do diela Vincenta van Gogha. Výstava s názvom « Hviezdnatá noc » je unikátnym zážitkom pre dospelých i deti.

20190623_111647.jpg

Nie som za skrátené verzie diel klasickej literatúry a za show, ktorá sa robí okolo umenia. Ateliér svetiel je však fascinujúcou výnimkou. Stojíte v tmavej miestnosti a okolo vás sa po stenách a podlahe rozlieva svetlo provensálskeho slnka, ste spolu na poli so zberačmi zemiakov, medzi Van Goghovými slnečnicami, ste večer na terase kaviarne v Arles, v maliarovej modrej izbe pri stoličke a posteli. Biele kvety zo stromov začínajú padať okolo vás, máte pocit, že si ich musíte striasť z vlasov, vlny na mori sa naozaj hýbu, nad poľom letí kŕdeľ vtákov. Chvíľami mám pocit, že podlaha sa mi hýbe pod nohami,  som súčasťou umelcovho sveta a plynúceho času. V parížskom ateliéri svetiel majú návštevníci možnosť nazriež do života nepokojného umelca, ktorý za posledných desať rokov svojho života namaľoval 2000 obrazov.

Záujem o výstavy je tak veľký, že je potrebné si lístky rezervovať vopred, najlepšie cez internet (https://www.atelier-lumieres.com/).

 

Náhledy fotografií ze složky Atelier svetiel