Jdi na obsah Jdi na menu
 


Comédie Française

13. 3. 2013

comedie-francaise-0.jpgBřeznový večer s hustým sněžením, večerní světla Hôtel de Louvre se v očích prolínají se sněhovými vločkami, padající sníh otupuje zvuky Paříže. 

Před představením Molièrova Lakomce hledáme teplo v kavárně Café de la Comédie Française, číšník nám rychlými šikovnými gesty vytváří prostor za malým stolkem, na centimetr vypočtený na naše usazení. Necháváme se inspirovat nabídkou napsanou bílou barvou na zrcadlech, domácí horké víno, které servírují naběračkou z velkého kotlíku. Interiér kavárny s barevnými skly na motivy divadcomedie-francaise-1.jpgelních her Molièra fascinuje, očima procházíte po stěnách, po předmětech nad barovým pultem. Číšník svými vtipnými komentáři dává místu ještě větší charisma. Mladému Američanovi u našeho stolu slibuje XXXXXL porci, mně velkodušně odpouští shozenou vázičku s květinami a vylitou vodu, za to, že jsem žena, s poznámkou, že muži by neodpustil.
 
Salle Richelieu v italském stylu je jednou z nejslavnějších divadelních síní na světě. Budova Comédie-Française, která harmonicky zapadá do architektury královského palácomedie-francaise-2.jpgce Palais Royal, byla postavena architektem Victorem Louisem. V roce 1670 koexistovaly v Paříži tři divadelní skupiny, divadelníci v Marais, v Hôtel de Bourgogne a v Palais-Royal, kterou vedl Molière. V roce 1673, po smrti Molièra, divadelníci z Marais se připojili na královský příkaz k divadelníkům Molièrovy skupiny. Comédie-Française byla založena na příkaz Ludvíka XIV. 21. října 1680. V budově Comédie-Francaise při Palais Royal Moliére vlastně nikdy nehrál: Zemřel v roce 1673 během představení „Zdravý nemocný“, když ho přímo na scéně chytil záchvat kašle a praskla mu céva. Při vystupování schodištěm vás provázejí kamenné busty velikánů. Corneille je trochu zničený, protože divadelníci mají ve zvyku se ho dotýkat, aby jim přinesl štěstí.
 
V Comédie-Française jsou hry rozděleny na pět aktů a kuriozitou je, že kdysi délka jednoho aktu odpovídala času vyhoření svíčky a entrakty sloužily k výměně svíček. Comédie-Française je jediným divadlem ve Francii, které má svou stálou skupinu divadelníků, zaměstnaných na plný úvazek a je to divadlo, jehož jméno je těsně spcomedie-francaise-3.jpgjato právě s Molièrem.
 
Prostředí královsky nádherné, výkony herců způsobující nekonečný potlesk, bohatost a krása Molièrova jazyka, Lakomec Harpagon s rafinovanými pohyby a smích vyvolávajícími poskoky, pohár šampaňského během entraktu pod honosnými lustry, sníh padající na noční březnovou Paříž. 
 
„Pijme drazí přátelé, pijme, plynoucí čas nás k tomu vybízí. Vychutnávejme život, dokud můžeme“. Molière
 
Maria Dopjerova-Danthine, Paristep
 
comedie-francaise-257.jpg