Jdi na obsah Jdi na menu
 


Robert Doisneau a břicho Paříže

10. 2. 2012

img_2435.jpgPohlednice z Paříže s fotografiemi malého prchajícího chlapce s bagetou pod paží, nebo proslulý polibek milenců před budovou radnice Hôtel de Ville mnozí z vás určitě již viděli. Pokud tyto fotografie záběry znáte, pařížského fotografa Roberta Doisneau netřeba představovat.

„Paříž je divadlem, kde za lístek platíme ztraceným časem.“ (Robert Doisneau)

8. února začala v budově Hôtel de Ville v Paříži výstava 200 fotografií s názvem „Doisneau Paris Les Halles“. Výstava je příběhem jeho lásky k „břichu Paříže“, jak se nazývalo hlavní pařížské tržiště. První fotografii zde Doisneau udělal v roce 1933 a od té doby sem pravidelně chodíval fotit. V šedesátých letech, když se začalo mluvit o plánu přemístění tržiště na předměstí Rungis (kde je dosud), sem fotograf přicházel alespoň jednou týdně. Fotil obchodníky, usměvavé baculaté prodavačky ryb, květin, drůbeže, řezníků, kopy drůbeže, zeleniny, život tržiště na jaře, v zimě, před Vánocemi, v dešti. Když se v roce 1969 tržiště přemístilo do Rungis, Doisneau řekl: „Paříž ztrácí své břicho a s tím i svého ducha.“

Výstava je nejen estetickým zážitkem profesionálních fotografií člověka, který fotil srdcem a duší, ale je průvodcem pařížského života v rozpětí 40 let, od třicátých let po léta sedmdesátá.
img_2441.jpg
Dozvídáme se, že „tasseurs“ (pokladači) byly skutečnými mistry, z květáku dokázali vytvořit dvoumetrovou pyramidu. „Forts“ (siláci), kterých bylo na tržišti okolo 700, přenášeli zboží zvenku do pavilonů tržiště. „Glaneurs“ (sběrací), na konci trhu, sbírali ze země a z popelnic zbytky zboží. „Poissons-Pilotes“ (pilotní ryby) byli ti, kteří doprovázeli dodavatelů přímo na místo prodeje.

Několik zajímavých dat z výstavy, týkajících se historie pařížského tržiště:
1135 - králi Ludvíku VII. zavádí první tržiště
1545 - král František I. se pouští do rekonstrukce Les Halles
1808 - Napoleon reorganizuje kryté trhy a zavádí právní úpravu pro jatka.
1852-1870 - Na příkaz Napoleona III. začíná výstavba 10 pavilonů navržených Victorem Baltardem.
1960 - rozhodnutí přemístit tržiště z Les Halles do Rungisimg_2449.jpg
1969 - inaugurace tržiště v Rungis
1971 - zbourání pavilonů Baltard a začátek výstavby stanice RER
1976 - výstavba centra Les Halles
1979 - inaugurace Les Halles

Výstava v budově Hôtel de Ville od 8. února do 28. dubna 2012.
Vstup zdarma. Otevírací hodiny: Každý den kromě neděle a svátků, od 10h do 19h.

© Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.