Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umění a děti v muzeu Marmottan

18. 3. 2016

monet-01.jpgPokud se na jaře nebo začátkem léta ocitnete v Paříži, nenechte si ujít jedinečnou výstavu v muzeu Marmottan v 16. pařížském okrsku. V honosné čtvrti mnohých velvyslanectví, na ulici Louis Boilly, vám výstava s názvem „L'Art et l'enfant“ (Umění a dítě) představí děti očima a mistrovstvím velikánů od středověku až po 20. století. Le Nain, Philippe de Champaigne, Chardin, Greuze, Corot, Daumier, Millet, Manet, Cézanne, Monet, Morisot, Renoir, Bastien-Lepage, Pelez, Bonnard, Vallotton, Maurice Denis, Matisse, Picasso, Chaissac, Dubuffet.

Jste-li v Paříži s dětmi, Disneyland již máte zabsolvovaný, nebo není vaším hlavním pařížským cílem a máte za to, že dětem třeba přibližovat umění od malička - je výstava v muzeu Mamottan vynikajícím plánem!

Obrazy a síněmi procházíte chronologicky. Od Božího dítěte, přes renesanční zobrazování královských dětí, portréty Ludoviky XIV a Filipa II., Se dostáváte do období průmyslové revoluce, kdy buržoazie dává do popředí mateřství, něhu matky, předávání znalostí otce dětem. monet-02.jpgFascinovaně se dívám na obraz Chardin, chlapce hrajícího se s vrtící vlkem na pracovním stole. Upřeně sleduje pohyby vlka, je sám, v pozadí pero v kalamáři, pergamen a knihy představují důležitost vzdělání. Dívaje se na malby, přemýšlíte nad společenským vývojem v historii, jak se měnil pohled na dítě, jak se měnily životní podmínky dětí. Když se od narození předávali chůvě, kdy byly středem pozornosti a laskavé péče celé rodiny, když se ocitli během revolučních let na barikádách, v chudobě na ulicích prodávali drobné kytice květů. Impresionisté přinášejí rodinnou intimitu, zachycují děti během her, momenty s rodiči. Výstavě po Paříži dělá reklamu plakát s Renoirova malbou holčičky v šatech s červenou stuhou kolem pasu. Obličej a ruce děvčátka jsou bílé jako z porcelánu, na zápěstích náramky, v pravé ruce drží ptáka a levou odhrnuje záclonu. monet-03.jpgV obličeji má už cosi koketně ženské.

S dcerou jsme dlouho stáli před obrazem Berthe Morisot, její holčičky v hnědém klobouku a bílých šatech, hrajícího si v písku. Výstava se schyluje ke konci Picassova obrazy a jeho výrokem, že strávil celý život na to, aby se naučil malovat jako děti.

80 obrazů, 8 století vás od 10. března do 3. července 2016 provází přes umění, přes pohled na děti, historií společnosti.

Adresa: Musée Marmottan-Monet 2 rue Louis Boilly, 75016 Paris
Otevírací hodiny: od úterý do neděle, od 10h do 18h
Zdroj informací: blog Thierryho Haya na Culturebox 

monet-04.jpg