Jdi na obsah Jdi na menu
 

Benátské Murano v Muzeu Maillol

26. 4. 2013

murano-1.jpgV muzeu Maillol, nedaleko od Invalidovny, se od 27. března do 28. července 2013 skloňuje benátské sklo Murano ve všech tvarech. Zajímavý a esteticky propracovaný pohled na sedm století výroby skla z ostrova Murano v Benátkách vás provede dvěma patry výstavy, přes dvě stě unikátních předmětů.

V 13. století se Benátky stávají obchodní křižovatkou mezi Západní Evropou a Blízkým východem a od té doby prošlo Murano sklo přes metamorfózy různých stylů: renesance, baroka, rokoka, klasicismu, eklektismu, „Art nouveau“ a „Art Deco“ (Nového umění).

Ostrov Murano se stává centrem výroby a mnohé výhody mu hrají do karet. Je velkým přístavem, kde se dovážejí suroviny, má „know-how“ na složité a rafinovaně jemné techniky zpracování skla, malby na sklo a glazurování. Na počátku 15. století se v Muranu dostává do popředí jméno Barovier.murano-2.jpg

Výstavě dominuje veledílo červeného rozbitého lustru na zemi, zároveň znázorňující krev a maso, na kterém se hostí havrani. Kontrast ostré červené barvy skla a havraní černi vás němě fascinuje. Právě toto dílo mladého Javiera Péreze je v tyto dny v Paříži všudypřítomnou reklamou na návštěvu výstavy, vidíte ho na mnoha autobusech a velkoplošných plakátech v metru.

Elegantní jemné předměty Muránského skla zdobily a zdobí evropské interiéry aristokratických domů. A tomu odpovídá i publikum výstavy. Snadno si všimnete, že z velké čásmurano-3.jpgti, návštěvníky výstavy jsou elegantně oblečeni Pařížané, věk nad 40, distingovaný jazyk, diskrétnost, pozorné poslouchání průvodkyně vysvětlující detaily a kuriozity z historie a technologie výroby skla Murano. Vlněné kabáty přírodních barev, elegantní kozačky a tašky z kvalitní jemné kůže, hedvábné šátky a šály z tenké vlny, znalost terminologie světa luxusního designu.

Přijďte se pokochat v lustrech, zrcadlech, vázách, mísách, pohárech, ozdobných předmětech, ukázce skla, které Benátkám přineslo slávu a ekonomické bohatství.

Otevírací hodiny vstupu na výstavu (v ceně lístku je i přístup do celého muzea Maillol): každý den, i přes svátky v květnu (1. a 8. května), od 10:30 do 19:00, v pátek do 21:30.

Adresa: rue de la Grenelle, metro: linka 12, zastávka Rue du Bac

Paristep

murano-4.jpg