Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pařížská observatoř

17. 9. 2012
1.jpgDny národního dědictví, ve Francii nazývané „Journée du Patrimoine“ letos vyšly na víkend 15. a 16. září a tak slunečný horký zářijový víkend motivoval statisíce lidí stát dlouhé fronty před pařížskými pamětihodnostmi, státními institucemi, soukromými aristokratickými domy, nemocnicemi, hotely, prefekturami a radnicemi, které jsou umístěnými ve starých historických budovách. 
 
Výběr je nekonečný, a tak se zaměřujeme na to, kde netřeba hodiny čekat v řadě a jedním z takových tipů je observatoř nedaleko od náměstí Denfert-Rochereau v jižní části Paříže.
 2.jpg
„Journées du Patrimoine“ nejsou vzácné a výjimečné jen přístupností na místa, do budov, za brány a stěny, jejichž obyčejně nevidíme, ale jsou vzácné i tím, že zaměstnanci, vědci, doktoři a odborníci jsou k dispozici veřejnosti. Trpělivě, jasně, zaníceně a profesionálně vysvětlují jejich životní poslání, jejich práci. V observatoři desítky zaměstnanců, vědců a výzkumníků přibližuje jejich práci dospělým, kteří se zajímají o některý detail. Dále studentům, kteří využívají tuto možnost k obohacení seminárních i odborných prací. A v neposlední řadě dětem prostřednictvím obrázků, nákresů vysvětlují sluneční soustavu, charakterizují planety, poutavě znázorňují, co je to kometa, hvězdný prach, vysvětlují, kdo to byl Cassini a jaký je rozdíl mezi dalekohledem a teleskopem. Vysvětlují dětem, ž3.jpge kvůli odrazem množství pouličních světel se v Paříži v noci hvězdy na obloze velmi špatně pozorují. V prostorách observatoře děti hledají poklad s pomocí enigmy a rad, které jim zaměstnanci na různých místech observatoře dávají. Detektivů, kteří poklad objeví, čeká překvapení ve formě balónu a hračky - hlavolamu s obrázkem observatoře.
 
Krátce z historie pařížské observatoře: Několik členů Francouzské vědecké společnosti v roce 1665 požádali krále Ludvíka XIV. o vytvoření Královské akademie vědy a astronomické observatoře. A tak vznikla v roce 1667 Královská observatoř. Budova observatoře byla navržena Claudem Perraultem (bratrem známého pohádkáře). Prvním ředitelem observatoře byl Cassini, po něm v ředitelství následovaly další tři generace tohoto jména. Kuriozitou je, že observatoř je původním bodem poledníku Francie, poledníku, který jde od Dunkerque po Perpignan. Tento poledník byl i referenčním bodem při zhotovování první mapy Francie. Observatoř zaměstnává v současnosti 800 osob, z toho třetina jsou v4.jpgědci, výzkumníci a profesoři.
 
Výhledy na střechy Paříže, z míst, která jsou ostatní dny v roce veřejnosti nedostupná, se tyto dny zpřístupňují, avšak na mnohé se třeba z bezpečnostních důvodů zahlásit předem. A tak jen těm, kteří si tento víkend předem pečlivě připravili, se nabídne například výhled z kopule pařížské observatoře, nebo výhled z bílé věže Saint Jacques, jejíž fasáda byla 10 let (do roku 2008) skrytá za lešením.
 
„Journées du Patrimoine“ se konají vždy třetí zářijový víkend. Na jaře observatoř organizuje „Noc planet“ kdy veřejnost vrámci hodinové prohlídky mohou pozorovat planety a vesmírná tělesa. Jednou do měsíce je observatoř veřejnosti otevřena, avšak třeba si předem telefonicky návštěvu zarezervovat.
 
Maria Dopjerova-Danthine, Paristep
 
5.jpg