Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divadlo Odeon - Juliette Binoche

28. 6. 2012

odeon-binoche-1.jpgNa skok od rušné čtvrti Odeon, ukryté od neutuchající dynamiky kin, restaurací, kaváren a barů na bulváru Saint-Germain, se nachází architektonický a kulturní klenot geometrické jednoduchosti – Odeon. Divadlo, ve kterém se usadili v 18. století komedianti krále Ludovika XVI. a které 9. dubna 1782 inaugurovala samotná Marie-Antoinetta. Pod jeho arkádami byly očíslovány boxy, aby si každý mohl snadno najít svůj kočár a své sluhy.

Vzpomeňme alespoň několik bodů z historie divadla:

- 18 března 1799 je Odeon v plamenech, které ho téměř celý zničí a dvěma hasičům vezme život. Zrestaurované divadlo opět otevírá dveře veřejnosti v červnu 1808.

- Během druhé světové války se vedení divadla několikrát mění, v srpnu roku 1944 je zavřeno. Němci, kteří se usadili v jeho prostorách, střílejí do odbojářů na ulici Rue de l'Odeon.

- V květnu 1968 je Odeon obsazen studenty. Vláda doporučuje nezasahovaodeon-binoche-2.jpgt a situaci řešit vyjednáváním. Výsledkem je měsíc rušné okupace. Divadlo zůstává zničené a několik měsíců je následně opravováno.

- Práce na divadle Odeon-Théâtre de l'Europe začali na podzim 2002 odstraňováním azbestu hlavního sálu a kopule.

- Divadlo bylo oficiálně inaugurované 3. dubna 2006, a otevřeny pro veřejnost 27. dubna 2006.

Na Paříž poměrně chladné červnové večery v divadle Odeon nabíjí charismatem a hloubkou svého talentu herečka Juliette Binoche, a to v dramatu od Augusta Strindberga „Mademoiselle Julie“. Juliette Binoche v roli rozmarné aristokratky, která svede svého služeodeon-binoche-3.jpgbníka (Nicolas Bouchaud) a tak naruší vztah s jeho snoubenkou (Benedicti Cerutti).

Existenční hra o lásce, o sociálních rozdílech, o tom, že přesto, že hlásíme, že všichni lidé jsou si rovni, realita nám často ukazuje a dokazuje, že tomu tak není. Ani v lásce. Hra o zdrojích naší existence, o lásce, náboženství, volnosti, dobru a zlu, podřazenosti a nadřazenosti.

„Střídání výstupů a sestupů je jedním z největších potěšení v životě, protože štěstí se nachází v jejich srovnání... Život není matematickou rovnicí, kde velcí jedí malých, stává se, že včela zabije lva, nebo ho aspoň přivede do zoufalství. Já osobně vidím radost ze života v těžkých a krutých životních bojích a moje potěšení je v poznání a objevování.“ August Strindberg.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

odeon-binoche-4.jpg