Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarní dny v „Petit Palais“

15. 5. 2014

petit-palais-1.jpgNazývá se Malým palácem (Petit Palais) ačkoli v jeho architektonickém vzhledu malost rozhodně není a pyšně svou krásou a vznešeností konkuruje svému sousedovi – paláci Grand Palais. „Petit Palais“ byl postaven u příležitosti světové výstavy „Exposition Universelle“ v roce 1900 s účelem vytvořit kolmou osu od mostu Alexandra III. na avenue Champs-Elysées. V roce 1900 Petit Palais, spolu se sousedním Grand-Palais, byly místem velké retrospektivy francouzského umění. Cílem výstavby obou paláců byla myšlenka představit veřejnosti v přepychových velkolepých prostorách ty nejušlechtilejší výtvory lidstva.petit-palais-titul-2.jpg 

Právě tyto dny si „Petit Palais“ výstavou „Paris 1900“ připomíná roky „Belle Epoque“ (Krásné epochy), čili období svého vzniku. Na Avenue Winston Churchill mezi Velkým a Malým palácem plnou rychlostí nepřetržitě proudí auta. Při přechodu pro chodce bez semaforu starší štíhlá, až křehká dáma v krémovém plášti a hedvábné šátku, razantně vztáhne tenkou ruku a zastavuje provoz dvoupatrových autobusů a aut fičící nejméně sedmdedátkou. Míří si to přímo k zástupu podobně elegantně a jemně oblečených Pařížanek a Pařížanů před „Petit Palais“, čekajících na vstuppetit-palais-3.jpg na výstavu „Paris 1900“. Trpělivě čekají na prohlídku výstavy, o níž si vypráví celá Paříž, kterou žijí plakáty v chodbách metra, výstavu o „Krásné epoche“ Paříže na přelomu 19. a 20. století.
 
V roce 1900 se Paříž prohlásila za hlavní město světa, za centrum modernosti, umění, ale také módy a gastronomie. Krásná epocha byla obdobím, kdy i Paříž vchází do masové kultury, avšak daří se jí zachovávat svou kulturní originalitu. Pařížané se stávají vášnivými čtenáři, čtou fejetony, almanachy, romány, kriminálky, příběhy, kroniky, „kvetou“ divadla, koncertní kavárny, cirkusy, rozvíjí se kino, lidé chodí na veletrhy a hipodromu. Ženy nakupují ve velkých prestižních nákupních centrech „Grands Magasins“, tráví volný čas na terasách kaváren.
 
Ekonomický rozmach umožňuje i sociálně slabším vrstvám obyvatelstva vyčlenit si drobný rozpočet na aktivity volného času. Historici názvem „Krásná epocha“ označili období mezi ekonomickou krizí let 1870 a světovými válkami na počátku 20. století. Po sedmdesáti letech archivního stípetit-palais-4.jpgnu na světlo veřejnosti je vystavena i velkoplošná malba „Le ventre de Paris“ (Břicho Paříže) od malíře Léon Lhermitte. Monumentální malbě, představující ruch na největším pařížském tržišti konce 19. století, v prvním plánu dominuje mladá žena od zad, nesoucí velký košík s drůbeží. Malba je plná činu, plná detailů z tržiště, zelinář servíruje polévku, vyjednávají se ceny salátu, ze scény plné pohybu téměř slyšíte ruch tržiště, které zásobovalo celou Paříž.
 
Před budovou paláce spolu s vysokým barevným poutačem výstavy „Paris 1900“ petit-palais-6.jpgje reklama, která vábí na prohlídku výstavy švédského malíře Carla Larssona. Výstava, která je tematicky pravým opakem hýřivou Paříží na přelomu století. Malíř, který žil a tvořil mezi 19. a 20. stoletím, žil několik let i v Paříži a Grez-sur-Loing. V pestrých barvách ukazuje detaily každodenního života jeho rodiny se šesti dětmi na švédském venkově v Sundborne. V malbách zachytil i citlivý vkus jeho manželky Karin, která byla také malířkou a své estetické vnímání přenesla do vkusné dekorace domu. Piknik na břehu řeky, hra na Vikingů, holčička se sáňkami, ruce sepnuté v nedělní modlitbě za stolem s károvaným ubrusem, chlapeček houpající se na bílém dřevěném koníkovi, děti koukající přes klíčovou dírku do pokoje s dárky večer před Štědrým dnem, z jeho maleb cítit harmonie každodenního rodinného života.
 
Ať už si vyberete některou z dočasných výstav, nebo se podíváte do stálé expozici Malého paláce, příjemným zastavením je vnitřní polokruhovitá zahrada paláce, kolem níž se sbíhají čtyři části budovy. V exotické zahradě pod pergolou s klenbami a freskami, barevnými dlaždicepetit-palais-8.jpgmi, velkými keramickými vázami je kavárna, kde mají v nabídce zákusky Lenôtre, jídlo dne, saláty a sendviče.
 
„Malý palác“ – Petit Palais je jedním z důkazů velkoleposti Paříže.
 
Petit Palais: Avenue Winston Churchill, 75008 Paris
Metro: linky 1 a 13, stanice Champs-Elysées Clémenceau
RER: linka C, stanice Invalides
Autobusy: 28, 42, 72, 73, 80, 83, 93.
 
Aktuální výstavy:
„Paris 1900“ – od 2. dubna do 17. srpna 2014.
„Carl Larsson“ – od 7. března do 7. června 2014.
Vstup na prohlédnutí stálé expozice: zdarma
 
Maria Danthine, Paristep 

petit-palais-9.jpg