Jdi na obsah Jdi na menu
 


„Prokletá trojice“ z Montmartru

29. 12. 2015

montmartre-01.jpg„Zatracená trojice“ nebo „pekelné trio“ - byly přezdívky, které přišly třem proslulým malířem z Montmartru. Jednoho večera malíř André Utter našel Maurice Utrilla na mol spitého a zavedl ho domů k mámě - malířce Suzanne Valadon. Z náhodného setkání vznikla láska, které byl ukraden věkový rozdíl mezi 23-letým Andrém Utter a 44 letou Suzanne Valadon.

Navzdory častým hádkám s Utterem, v letech 1912-1926 právě v ateliéru na ulici Cortot prožila Suzanne své nejšťastnější roky. V roce 1926 se Suzanne a André rozešli.

montmartre-02.jpgSuzanne Valadon byla jednou z prvních ženských malířek. Jejím snem bylo stát se akrobatkou. Pád z vysutých hrazdy však udělal tečku za dívčím snem. Začala pózovat pro malíře, byla oblíbeným modelem Renoira i Modiglianiho. Její kresby a malby se soustředí kolem témat nahých žen, intimity koupele a toalety, maluje zátiší a portréty. Pouzdro na housle, se dřevem houslí mezi modrým futrem pouzdra a červenou látkou mě fascinuje.

Na druhém patře muzea vejdete do světa jejího ateliéru, místnost se skleněnou střechou, plná světla, velká skříň z masivního dřeva, obrazy, palety, předměty, jakoby malířka jen na chvíli odběhla od práce. „Maluji lidi, abych je poznala“. (Suzanne Valadon)

Milostný život Suzanne byl bouřlivý, měla krátký vztah s hudebním skladatelem a klavíristou Ericem Satiem, který jí psal básně a přezdívalo ji „Biqui“. Otec jejího syna Maurice byl neznámý, avšak o osm let si ho osvojil Miquel Utrillo. Přestože Maurice Utrillo po celý život trpí alkoholismem, maluje mnoho, i během léčebných pobytů, jeho nejoblíbenější inspirací je Montmartre. Pracuje za oknem s drátěnými mřížemi, aby nevyhazoval ven oknem, co mu přijde pod ruku. Světlo jeho obrazů připomíná techniku ​​Pissarra a Sisleyho. Maluje nábřeží Seiny, mnohá místa Montmartru, kostel Saint-Pierre, kabaret „le Lapin Agile“, mlýn „Moulin de la Galette“. Přestože na svých malbách hledá světlo, pro jeho obrazy je příznačná těžká šedá obloha.

montmartre-03.jpg„Pekelné trio“ malířů, díky kterému Muzeum Montmartru „Jardins Renoir“ žije i dnes. Je o něco více než jen muzeem. Je místem, které patřilo k uměleckému životu na Montmartru, místem, ve kterém tak trochu i dnes cítíte atmosféru, když Auguste Renoir kreslil v zahradách „Houpačku“ a „Tanec v Moulin de la Galette“.

Ulice Cortot je jen pár kroků od náměstí „Place du Tertre“. Výstava tří malířů z Montmartru trvá do 15. února 2016.

Adresa: 12, rue Cortot. Metro: Linka 12 zastávka Abbesses nebo linka 2 zastávka Anvers

Paristep

montmartre-04.jpg