Jdi na obsah Jdi na menu
 

Život v Paříži během první světové války

29. 5. 2014

lansiaux-1.jpgDo poloviny června se ještě dá v prostorách historické knihovny Paříže vidět výstava záběrů fotografa Charlese Lansiaux (1855-1939). Přibližně dvě stě fotografií dokumentuje Paříž v letech první světové války. Paříž během války, ale ne v zákopech a na bojišti, ale během válečných let, tak jak je prožívali Pařížané.

Jak je uvedeno na jednom z komentářů k fotografiím výstavy, Lansiaux nezachytává boj, ale stopy války v její každodennosti v Paříži, někdy vzdálené, někdy blízké přítomnolansiaux-2.jpgu bolestí. Spolu s fotografem procházíme ulicemi Paříže a vidíme lidi se smát a trpět, líbat se a loučit se a prožívat to, co v té chvíli netušili, že se na trvalo vrývá do historie.

Paříž, ve které se verbovali dobrovolníci na frontu, ve které se historické památky ochraňovaly pytli písku a barikádami z větví stromů, kde se barikády měnily na dětská hřiště. Momenty, když se lidé masově hrnou do útrob metra, ne proto, že spěchají do práce, ale proto, že je vyhlášen letecký nálet. Přibližuje nám momenty, kdy bylo na ulicích vidět jen ženy a děti, když polibky u vlaků měly chuť neznámé odluky plné strachu, když se muži vraceli bez nohou, rukou, či s deformovanými tvářemi.lansiaux-3.jpg

Výstava ukazuje Paříž, která je již diametrálně odlišná od let Krásné Epochy, kdy její architektonické skvosty jsou plné usměvavých zdravotních sester a dokaličených mužů, když se honosné prostory luxusních hotelů, či paláce Grand Palais mění na nouzové nemocnice, kdy rozlehlé místnosti se naplňovaly postelemi.

Dozvídáme se, že během prvních let války byl v Paříži přebytek čerstvé zeleniny a ovoce a prodávalo se „za babku“ a od roku 1916 se v restauraci během oběda nebo večeře mohlo objednat jen jedno masité jídlo na osobu a Pařížané gurmáni se museli lansiaux-4.jpgomezovat v konzumaci másla, vajíček a zákusků. V roce 1917 Paříž zažívá velmi těžkou zimu a do oběhu se dostávají „karty na příděl stravy“.

V kavárnách se lidé setkávají, aby si vyměnili a projednali nejčerstvější zprávy z fronty, děti se koloběžkují, pouštějí si loďky v Lucemburské zahradě, vozí se v koňském zápřahu, častokrát kromě hraní, i žebrají nebo prodávají drobné medajle. Ženy musí pracovat a tak děti tráví velkou část dne samy.

V sobotní květnový večer vycházíme z výstavy, v mysli se nám promítá válečná Paříž a spěcháme do restaurace s kamennými klenbami na šampaňské, na akci „Noc literatury“, kterou podruhé organizuje České kulturní centrum ve spolupráci s Fórem zahraničních kulturních institutů v Paříži.

Na rohu ulic „rue du Parc Royal“ a „rue Elzevir“ u výlohy cukrárny - čokoládovny Meert se specialitami severní Francie slyšíme, jak maminka miminku zavěšenému na hrudi v klokánku komentuje jahodové bábovky, karamelové bonbóny a sušenky ve tvaru větrných mlýnů „podívej, jaké krásné věci jsou výloze a je to i velmi dobré, ale to ty ještě nemůžeš vědět“.

Maria Danthine, Paristep

Výstava: „14-18 Válka v každodenním životě Paříže“, 22 rue Malher ve čtvrti Marais. Metro: linka 1 Saint Paul. Otevírací hodiny: od úterý do neděle, od 13h do 19h. Vstup zdarma večer ve čtvrtek do 21h.

lansiaux-5.jpg