Jdi na obsah Jdi na menu
 


Život v Paříži

Příspěvky

Zátiší Montmartru

6. 10. 2013

montmartre-titul.jpgProhlídka zátiším a uličkami Montmartru (i četnými schody) se zaníceným průvodcem, historikem a publicistou, odborníkem na Paříž, Michelem Faulem, začíná při východu ze stanice metra Abesses, po vyjití točitého schodiště se 115 schody. Stanice metra vděčí svému názvu podpatku („abesses“ po francouzsku) z nedalekého opatství „Dames-de-Montmartre“...

 

Park v Sceaux

18. 9. 2013

sceaux-1.jpgMajestátní vchod přes honosnou bránu, před Vámi každým krokem se přibližující zámek, rozlehlá doména upravovaných zahrad a parků, u zámku kavárna pod širým nebem, se slunečníky béžových barev, elegantními proutěnými židlemi, zmrzlinou, na místě dělanými palačinkami a dobrou kávou, neodmyslitelně patřící k víkendovému odpoledni, alejí s výstavami velkoplošných fotografií, sochami z bílého kamene...

 

Plavba po Seině na 'Bateaux mouches'

29. 8. 2013

bateaux-mouches-1.jpgChcete si vychutnat večerní Paříž, vidět její krásy v odrazech nočních svítila, ale po celodenním chození po městě a památkách máte již desítky kilometrů v nohách a hledáte pohodu? Hodinová plavba po Seině před nebo po romantické večeři špatnou volbou určitě nebude. Proslulý název „bateau–mouche“, v doslovném překladu „loď–moucha“, s mouchou však nemá nic moc společného.

 

Jaro v Jardin des Plantes

2. 5. 2013

jardin-des-plantes-2.jpgPrvní slunečný pařížský víkend v polovině dubna. Stromy slavné pařížské zahrady, jen pár kroků od Seiny, jsou v plném květu a lidé se pomalými kroky plnými touhy se vyhřát procházejí pod komplikovanou síť překroucených větví platanů.
 

 

Do Paříže s cestovkou nebo individuálně?

8. 2. 2013

titul-1.jpgDo Paříže s cestovkou nebo individuálně? Především starší generace o této otázce často přemýšlí. Problematika je možná o něco širší, než se na první pohled může zdát. Pojďme si ji „rozebrat“ a podívat se na všechna skrytá pozitiva i negativa obou variant. Ač nejsem zastáncem návštěvy Paříže s cestovní kanceláří, rozumím tomu, že mnohým to plně vyhovuje.

 

Pařížský Polibek

2. 2. 2013

musee-rodin-1.jpgSladké, dráždivé slova plné lásky, šeptané do ucha, či křičené přes vody Seiny, ukradené a darované polibky v ulicích Paříže, v kavárnách, letmé polibky v metru, vášnivé na mostech, v skrytých méně prosvícených uličkách, pod světly pamětihodností, anonymní polibky v taxících, líné v parcích, polibky s návratem do dětství na starých kolotočích.

 

Zasněžená Paříž

22. 1. 2013

1.jpgRomantika, ticho, nadšení fotografové, trápící se cyklisté, opatrně posouvající se auta, vymrzlé zástupy napůl probuzených lidí na nástupištích metra, promočené boty, hladoví vrabci a holubi, děti v kožešinových čepicích. Pro Paříž je sníh svátkem.
 

 

Passy - atmosféra buržoazního venkova

13. 1. 2013

passy-2.jpgFrenetické a magické nadšení ze svátků na konci roku opadlo, Paříž se rozběhla do nového roku v sychravém deštivém počasí. Do dlouhého měsíce s ještě krátkými šedivými dny nám elán dodávají zimní výprodeje. :-) Jako mnozí turisté, ocitnete-li se u Eiffelovky, přejdete k Trocadéru a pokud se vydáte od Trocadéra doleva, po několika minutách chůze se ocitnete ve čtvrti Passy.
 

Tradice chleba Poilâne

3. 1. 2013

Chleba PoilâneČerstvá bageta symbolizuje Francii po celém světě. Žádný turista se nevyhne bagetě s francouzskými sýry a lahvi červeného. Mezi Pařížany, kromě bagety, si svou hrdost tradice a kvalitní přípravy uchovává chléb Poilâne. A nejen chléb proslavil jméno Poilâne, jejich croissanty a čokoládové pečivo jsou ještě lepší, máslovější a lahodnější, než ty, které najdete v prestižních pekárnách.

 

Barvy Vánoc na veletrhu gurmánů

24. 12. 2012

5.jpgProsincové dny Veletrhu chutí gurmánských požitků (Salon Saveurs des Plaisirs Gourmands) na Porte de Versailles, naladily návštěvníky na atmosféru francouzských Vánoc. Šlo o 31. reprízu tohoto veletrhu, letošní premiérou však bylo téma „Barvy svátků“.