Jdi na obsah Jdi na menu
 


La Défense - Pařížský Manhattan

01.jpg

La Défense fascinuje lidi. Jejich koncetrací a tím, jak se tvář a atmosféra čtvrtě radikálně mění podle dne i období v roce. Chcete-li vidět Pařížany v jejich každodením hektickém a zároveň bonvivánském životě, nezapomeňte na La Défense! Je zajímavá, plná kontrastů, žije hektickým rytmem přes pracovný týden, o víkendu je téměř mrtvá. Prostory mezi mrakodrapy jsou o víkendech prázdné, kromě ojedinělých turistických skupin. Mimo sezónu v zimě je přes víkendy liduprázdná. Obytných domů je tu jen velmi málo. Desítky poschodí výškových budov jsou kanceláře velkých nadnárodních firem a korporací.

Přijďte sem ráno, postavte se na bílé prázdné široké schodiště pod obloukem02.jpg „Arche de la Défense“. Stojíte tak proti plynulému proudu kráčejících lidí, kteří jakoby naprogramovaně směřují ke vchodům do „svých“ mrakodrapů. U oblouku odbočují do čtvrtí s dalšími mrakodrapy. Při zautomatizované chůzi telefonují, vyťukávají vzkazy, maily, čtou noviny, jsou ponoření ve svým myšlenkách na té křehké hranici, kdy naše mysl přechází ze soukromé do pracovní sféry.

Pozorujte dav, houfy elegantně - zároveň ale klasicky - oblečených byznysmenů, v bílích nebo bleděmodrých košilích, tmavých oblecích s kravatami svěžích barev. Perfektně upravené šarmantní Pařížanky ladným krokem na vysokých podpatcích sebevědomě kráčející do práce. Do svého blízkého okolí vysílají omamné vůně parfémů, s vlasy nonšalantně plápolajícími nebo vzorně upravenými do copu, jemným mejkapem, klasickým nevýstředním stylem oblečení, moderním, leč barev03.jpgně a střihově diskrétním.
  

Nedávno mne v tisku upoutal rozhovor s umělcem Edmondem Kiriazem, kterému starosta města Betrand Delanoë udělil medaili „la Grande médaille de Vermeil“. Tento sympatický starší pán je autorem obrázků, maleb, plakátů s dlouhonohými, štíhlými „Parisiennes“ – „Pařížankami“. V rozhovoru se přiznal, že rád pozoruje slečny a ženy v Paříži sedící na terasách kaváren, rád zachytává části konverzace a inspiruje se nevyčerpatelným zdrojem ženskej krásy. Podotknul, že žena, která se chce vědomě líbit, se mu nelíbí. Nemá rád stylizované manekýny, ale obdivuje přirozenou krásu a šarm žen ponořených v diskusi, kráčejících, hovořících, nakupujících. Podle Edmonda Kiriaze se móda netvoří v módních salónech, ale na ulicích. A právě v La Défense si šarm Pařížanek všimnete, o svůj vzhled sice dbají, ale v myšlenkách jsou ponořené do pracovního dne, který mají před sebou. Jejich pohledy jsou snivé, okolí ignorují, v myšlenkach pře04.jpgchází z ranního domova, kde sa rozloučili s rodinou, manželem, deťmi, milencem, a přecházejí do světa povinnosti, mailů, stresu.
 
Jak tak pozorujete davy lidí kráčející do práce, uvědomíte si, že ani jeden z nich o vás pohledem nezavadí, každý sa dívá před sebe, neohlíží se, jakoby jste byli neviditelní. Lidé vám jdou naproti, ale přitom vás nevidí.

Přes oběd se atmosféra radikálně mění. Opěť jsou všichni houfně venku, ale nemají zamyšlené pohledy. Pravidelné odezvy kroků střídají tisíce uvoľněných lidí, sedících na terasách restaurací, sedících se sendvičem, nebo salátem na schodech pod obloukem. Lidé sedí na lavičkách, na krajích velkých květináčů, fontán, polehávají a opalují se na trávnících. Každý čerpá energii svým způsobem. Restuarace v La Défense jsou přeplněné, sendviče tu jsou velkým byznisem a to hlavně v letních měsících, kdy se každý chce vyhnout zaměstnanecké jídelně. Lidé sedící na schodech pod obloukem připomínají vrabce na eletrickém drátě, na širokém a vysokém schodišti snad nenajdete jeden metr volnýho místa. Dvojhodinové obědy05.jpg jsou důkazem francouzského bonvivánství, obědy v společnosti kolegů, pracovní střetnutí s klienty pracovními partnery. Zahlédnete i pár v intímní póze. Jsme ve Francii a nevěra sa dá identifikovat různě, přes oběd můžete objevit tajné milenecký páry, pro které možnosti na střetnutí jsou zredukované na „pracovní obědy“, „nečekané služební cesty“ a „dlouhé večery strávené v práci“.

Přes víkend, především v zimních měsících, je La Défense vylidněná, život tu nepulzuje. Mnozí trdí, že je to čtvrť, která v nočních hodinách není nejbezpečnější. I když se to na první pohled nezdá, v La Défense se nejen pracuje, ale také žije. Jsou tu budovy s byty, dokonce i pro sociálně slabé, což je v kontrastu s moderními kancelářemi nadnárodních společností. Při pozornějším sledování se mezi tisícovkami pracovně oblečených lidí vši mnete matky s kočárkem nebo bežce. Dlouhý pracovní den může zpetřit přestávka na obed i jako čas nakupů v obrovském obchodním centru „Q06.jpguatre Temps“. Jen butiků s oblečením je tam na dvě stě.

La Défense je místem, kde vidíme bohatý svět byznismenů a pracovníků velkých společností, kontrastující s mnohými materiálně chudšími osudy lidí, a to vše smíchané ve vařícím kotli jménem Paříž.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž La Défense | Jan Schinko jr.