Jdi na obsah Jdi na menu
 


Park André Citroën - let balónem nad Paříží

24. 3. 2012

1.jpgPřeměna této domény v 15. pařížském okrsku je kuriózní. Dnes moderní park u břehu Seiny, park, ve kterém je voda všudypřítomná, vytvářející cestičky mezi trávníky a chodníky, různé kaskádové fontány, se dvěma obrovskými skleníky s exotickými rostlinami a stromy, fontánou s vodními tryskami lákajícími nejen děti během horkých letních dnů. 

V 16. století zde stál větrný mlýn, později zde byla doména prodejců zeleniny. O něco později izolované místo s chemickou továrnou, známé jako „Javel“, protože od roku 1778 se zde vyráběl známý, ve všech domácnostech používaný, čistící prostředek „l'eau de Javel“. V 19. století industrializace místa pokračuje s novou ocelárnou.

Co má s parkem společné André Citroën? V roce 1915, během 1. světové války zde založil továrnu na výrobu střeliva, kde byly zaměstnané hlavně ženy. V roce 1919 bylo třeba výrobu továrny přeorientovat a tak se začaly sériově 2.jpgvyrábět auta, což bylo v Evropě premiérou. V roce 1935 po smrti Andrého Citroëna, továrna probrala firma Michelin. V roce 1975 se průmyslová zóna proměnila na park s různorodými zahradami, pro veřejnost byla otevřena v roce 1992.

Park je příjemný, jeho nejlákavější atrakcí je již několik let obrovský balón, který ukazuje kvalitu vzduchu v Paříži a těm, kteří se nebojí výšky, umožní jedinečný pohled na Paříž ze 150 m, v panoramatickém úhlu 360° a do dálky 40 km! Eiffelovka ve své večerní, sluncem zalité oranžové, kráse. Seina se svým životem plujících lodí, mostů, vlaků RER linky C, v dálce legendární Sacré Coeur, kov a sklo mrakodrapů LaDéfense, zlatá kopule Invalidovny a pod vašema nohama trávníky parku se stovkami, tisíci barevných lidí jakoby mravenců.

Balón létá podle meteorologických podmínek, jen za pěkného počasí a úplného bezvětří. Samotný let trvá okolo 15 minut. Cena pro d3.jpgospělého je 12 € o víkendu a svátcích, 10 € přes pracovní dny. 12/17 ans: 10 € víkendu a svátky, 9 € pracovní dny, 3/11 let: 6 € víkend a svátky, 5 € pracovní dny.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž z výšky | Jan Schinko jr.