Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svět studentů v Paříži - Cité Universitaire

9. 4. 2012

titul.jpgMěsto ve městě, nebo mikrosvět studentů z celého světa v Paříži - i tak by se dala označit čtvrt Cité Universitaire na jihu Paříže, se stejnojmennou zastávkou linky metra B. Skutečnost, že studenti mají v Paříži svůj svět s množstvím kolejí, studentských jídelen, knihoven, divadel a sportovních zařízení není pro velkoměsto žádnou zvláštností. Pařížskou raritou však je, že každá internátní budova univerzitního městečka je postavena v architektonickém stylu země - studentům, kterým je určena.2.jpg

A tak v rozlehlém komplexu, který slouží i jako park pro veřejnost, se procházíte mezi internáty různých slohů a stylů. V anglickém stylu architektury z červených cihel, jižanské architektury pro budovy kolejí Španělska a Itálie,  belgický internát připomínající honosný palác, japonskému samozřejmě nemohou chybět četné stříšky a třeba švýcarský internát navrhl světoznámý architekt Le Corbusier.

Autorem projektu výstavby univerzitního městečka byl v roce 1922 André Honnorat a na rozloze 44 hektarů se začali stavět internátní budovy, kterých je v současnosti 41. Cité3.jpg Universitaire (pařížané nazývané také „Cité U“) ubytovává 5600 studentů a výzkumných pracovníků, 140 národností, z nichž čtvrtina jsou Francouzi.

Přestože architektura budov charakterizuje tu kterou zemi, národnosti studentů jsou v internátech promíchané, aby se napomáhalo kulturnímu obohacování a výměně. Například libanonský internát musí přijmout 30% studentů jiných národností a 30% libanonských studentů posílá do jiných kolejí. 

Oslavy, koncerty, divadelní a taneční představení, literární večírky, diskotéky, spor4.jpgtovní akce, společné večeře, opékání, či jednoduše studování opalující se na trávníku... Typické aktivity studentů na planetě jsou v Paříži koncentrovány právě v Cité Universitaire - univerzitním komplexu, který tak nabízí studentům i náhodným návštěvníkům exkurzi po celém světě.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep