Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotografujeme Paříž

30. 11. 2013

1-photo-jan-schinko-jr.jpgPřivézt si z návštěvy Paříže pěkné fotografie, dnes díky cenově dostupné digitální technice, touží mnoho z nás. Město je jako stvořeno pro atraktivní záběry. Nabízí jako jedno z mála rozličnou paletu vhodných lokalit. Kromě moře a hor najdete v Paříži snad všechny potřebné motivy. Pokud nejste fotograf/ka profesionál a nejedete s konkrétním cílem fotit se 100% časovým nasazením, dovolil bych si problematiku fotografování v Paříži, pohledem běžného turisty, rozebrat.

Předně je třeba zvážit, zda s sebou „tahat“ více objektivů, stativ, kvalitní externí blesk, záložní tělo apod. Jsem toho názoru, že kromě blesku nikoliv. Delší objektivy Vám zaberou místo v zavazadlech a pronesou se při celodenním chození. Fotografie z nich vytvořené málokdy přesáhnou třetinu celkového počtu snímků.

Podobně neskladný je i stativ. Jako turista, který chce poznat Paříž a fotí okam2-photo-jan-schinko-jr.jpgžiky, není nutný. V nejhorším případě na delší expoziční čas si tělo aparátu někam položíte. Ideální čas na večerní fotografie je pří stmívání zhruba půl hodiny, které je pak třeba vše přizpůsobit, předem si místa vyhlédnout apod. Dostali byste se tím za hranici běžné pohody návštěvníka. Na kvalitní večerně-noční fotografie je proto třeba zapomenout.

V neposlední řadě je nutné se smířit s tím, obzvláště, jestli jedete jen na několik dní, že i denní obrázky, jaké znáte z pohlednic, domů nepřivezete. Byla by velká náhoda, abyste měli štěstí na počasí, dobu, světlo a náhodou objevili i dobré místo v terénu, které předem neznáte a odkud se dají takové snímky realizovat.

Oblast, kde se naopak téměř každému otevírají velké možnosti, je denní pouliční fotografie. Obrázky z běžného života Pařížanů, zátiší ulic, detaily, nebo zajímavé „živé“ okamžiky, na které narazít4-photo-jan-schinko-jr.jpge. Snímky jedinečné svým obsahem a mající nějaký příběh. Na takové je dobré se zaměřit. Samozřejmě za předpokladu, že na ně máte „oko“, cit, štěstí a jdete jim naproti.

Obsahově jedinečným fotografiím, do kterých včleníte i cosi z vás samotných, a budou zajímavou výpovědí ze života Paříže, je však dobré i mírně pomoci. Neuděláte je totiž ani pod Vítězným obloukem, ani na plácku před NotreDame plným turistů a holubů. Škrtnout ze svých plánů musíte i pasivní chození ve skupině. Pro autentickou atmosféru je třeba nebát se chodit, nejlépe sám, do méně známých míst, ulic a čtvrtí. Mít „hlad“ i odvahu po zajímavých okamžicích. To by měla býti přidaná hodnota vašich fotografií. Vše ale v decentní míře pokory a slušnosti. Pařížané jsou citliví na neslušné chování, a mnohé okolnosti, především fotografování místních obyvatel, se tomu mohou s aparátem v ruce, přiblížit.5-photo-jan-schinko-jr.jpg

Důležitý aspekt, který se na fotkách velmi silně projeví, je taktéž jakýsi mix mezi uměním komunikace a splynutí s davem, s prostředím. Zábavu z večerního baru nebo naopak důstojnou atmosféru pietního aktu bez něj přirozeně a zajímavě nevyfotíte. Pařížané na první pohled většinou poznají, že jste turista. Snažíte-li se však příjemně (nejlépe francouzsky) komunikovat, svým chováním i oblečením nevyčníváte a přizpůsobíte se, máte šanci ono jakési pomyslné sklo mezi Vámi a místními do jisté míry eliminovat. A to je pro fotky blízkého a kontaktního rázu, důležitý předpoklad.

Budete-li vnímat šarm a půvab Paříže svým srdcem, obdivovat její krásu a respektovat život Pařížanů, ty správné okamžiky a místa na jedinečné fotografie si vás zcela určitě samy najdou. Hodně štěstí a dobré pařížské světlo.

Jan Schinko jr., Paristep

6-photo-jan-schinko-jr.jpg