Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trh starých knih

14. 3. 2016

knihy-01.jpgNazývaný také „Trh Georges Brassens“ (Marché Georges Brassens) je na turisty obcházené, tiché ulici rue Brancion v 15. pařížském okrsku. Na místě, kde byly kdysi koňské jatka, se od roku 1987 každou sobotu a neděli koná trh antikvárních knih – knižních klenotů, které procházejí historií díky několika lidem, kteří ví, jaká hodnota se v nažloutlých stránkách skrývá. 

knihy-02.jpgProcházíte pod kovovými strukturami tržiště, pohledem a rukama procházíte po kožených vazbách starých knih. Zastavíte se, některé vezmete do ruky, začnete listovat, prohodíte několik vět s prodavači knih, kteří podobně jako Bukinisté na Seině, vědí, co se za obaly jejich knih skrývá. Umí zajímavě vyprávět o historii, literatuře, filozofii. Každý se specializuje na něco jiného, někdo vlastní celé dílo Moliera, někdo ruských klasiků v starém vydání, jiný cestopisy, botanické encyklopedie, poezii, staré gramofonové desky, časopisy či pohlednice. Regály plné starých textů, ilustrací, kreseb, rytin. Charles Dickens, belgické komiksy, desky Gainsbourg nebo Beatles. Některé knihy jsou vytisknuty před rokem 1815.
 
Kovová střecha tržiště chrání proti dešti, v létě odolává dobře horku. Na knížky dopadají sluneční paprsky, kterým se podařilo proniknout zkz střechu a ze stran. Prodejci antikvárních knih mají při svých regálech rozložené židle, na nich přehozené vlněné deky. Asociace Gippe, která trh starých knih spravuje od roku 1987, má svou vlastní knihovnu a dvakrát ročně veřejnosti nabízí semináře k porozumění světu starých knih.
 
knihy-03.jpgPokud odbočíte z běžných turistických tras a o víkendu se na toto místo zatouláte, není to jen možnost dotknout se kožených obalů knih z 19. století, ale je to unikátní příležitost pochopit pařížský víkend. Procházet se mezi regály, vnímat rozhovory Pařížanů, vdechovat patinu historie a dovolit si být tak trochu sentimentální...
 
Trh je otevřený v sobotu a neděli od 9 hodin do 18h. Metro: Porte de Vanves 

Paristep

knihy-04.jpg