Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ulice kočky... která chytala ryby

27. 2. 2014

fishing-cat-1.jpg„La rue du chat qui pêche“ (Ulice kočky na rybolovu) je uličkou v 5. pařížském okrsku, čtvrti u Sorbonny. Častokrát popisována jako nejužší ulice města, je 1,80 metru široká a 29 metrů dlouhá. Ulice vznikla v roce 1540. Postupně měnila svůj název, původně „rue des Étuves“, později „rue du Renard“, „des Bouticles“ a „rue Neuve des Lavandières“, její současné jméno pochází z názvu obchodu s rybářským náčiním. V roce 1832 na začátku a na konci této maličké ulice byl plot. Ulice spojuje nábřeží Quai Saint-Michel s ulicí „rue de la Huchette“, v současnosti dva důležité turistické body staré Paříže.

Anekdotou je, že maďarská spisovatelka Jolán Földes, která bydlela v této ulici v 30-tých letech, dala jméno ulice svému nejznámějšímu románu, „La rue du chat qui pêche“, který popisuje těžký život maďarské emigrantské rodiny v Paříži po 1. světové válce.

Ulice na první pohled bezvýznamná, v srdci města světel, vyvolává pocit, že je připravena vyměnit svůj šat, aby vyšla ze stínu a unikla nudě plynoucího času.

Během mých procházek Paříží jsem vícekrát prošla kolem této uličky, ale všimla jsem si ji až v jeden deštivý červnový večer v roce 2011. Na staré oprýskané zdi, se stopami vlhkosti, kterou na něm nakreslilo století, tvarů rozmarných křivek, dokonalá kočka chytala ryby pod deštníkem, který držel tajemný muž. Bylo to surrealistické. Připomínalo mi to scénu z popisů Edgara Allana Poe. Napadlo mě, že to se může stát jen v Paříži a byla jsem překvapená, že jsem si nevšimla dříve tohoto úspěchu moderního urbanistického umění.

Vrátila jsem se na to místo za dva roky, ale kočka chytající ryby tam už nebyla. Několik fotografií svědčí o její přechodné přítomnosti v scenérii města. V mých očích je ulice opět nepovšimnuta, zatímco návaly víkendových turistů, kterým je cizí tichá metamorfóza prostoru, který „obývají“, procházejí pasáží, aby si koupili suvenýry v četných buticích ulice „rue de la Huchette“. Vše se mění a přitom zůstává stejné, je to jen otázka pohledu...

Mezitím ulice „la rue du chat qui pêche“, s trpělivostí, kterou jí darovaly čtyři století historie, čeká na nový šat, kterého si chodci všimnou a budou snít. Protože vše je možné... v Paříži.

A pokud chcete vědět, kam se poděla kočka, poslouchejte...

Alejandra Cives

fishing-cat-2.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.