Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lednová Paříž

14. 1. 2015

2015-1.jpgV prosinci, během pohody vánočních svátků, s chutí perníků a čokoládových bonbónů, jsem plánovala psát o bazilice Saint Denis, o jejích mramorových královských hrobkách, o tom jak králové mají u nohou lvy a královny psy, o kráse sochy Marie Antoinetty a králi Ludvíkovi XVI. nebo o horkém víně v kavárně naproti baziliky. Chtěla jsem napsat o Lucemburské zahradě během slunečného 1. ledna, o tom, jak kachny plynule přecházejí z váhavé chůze po křehkém ledu do plavby v ledové vodě jezírka. O tom, jak si lidé navzdory zimě vyhřívají tváře ve slunečních paprscích, jako jsou zelené židle plné lidí ve vlněných kabátech a šálách.

Chtěla jsem psát o výstavě italského malíře Le Pérugin v muzeu Jacquemart-André, o jeho obraze Máří Magdalény, o soše b2015-2.jpgílého andílka hrajícího se s holubicemi.
 
První lednové dny se obchody zaplnily tříkrálovými koláči s mandlovou nádivkou, lidé, odpočatí po vánočních svátcích si přáli „bonne année“, aby byl nový rok zdravý, pěkný a dobrý.
 
A pak přišel 7. leden a ten změnil cestu a náladu mladého roku 2015. Tento a následující dny nás provedly hrůzou, která se nedá předvídat ani představit, ani pochopit.
 
Lidé z různých zemí se ptají, zda nemají změnit plány na návštěvu Paříže a že doufají, že tyto události nezabily to krásné a jedinečné, co Paříž nabízí světu. Na tuto otázku chci říct, že Paříž je ve své kráse nepokořitelná, ve svém šarmu nepřekonatelná a ve své hrdosti a v bránění svých základních pilířů svobody „liberté, fraternité, egalité“ po posledních dnech ještě více obdivovaná celým světem.
 
Paříž žije, bagety křupou, parfémy žen voní, žebráci žebrají a muzikanti v metru hrají. Lidé chodí do práce, děti do školy, po večerech a víkendech se vyhřívají na terasách kaváren pod plynovými topidly. Prodavači suvenýrů stále chrastí barevnými Eiffelovkami, vůně zlatavých „crêpes“ se šíří po ulicích a rozbolavělá Paříž nabírá síly, aby vám popřála dobrý a pěkný rok 2015.
 
Paristep

2015-4.jpg